Italiaans eten in het oudste huis van Leeuwarden 11 Alexander Jager Historische woonhuizen behouden nooit hun oorspronkelijke gedaante. Iedere nieuwe eigenaar onderneemt wel een verbouwing. Veel historische woonhuizen vormen dan ook een verzameling van bouwkundige handelingen, die 'wanneer er gelegenheid toe wordt geboden bij renovaties' chronologisch geordend kunnen worden. Vaak lukt het ook wel om substantiële informatie over een oud huis te verzamelen zonder dat het gestript is ten behoeve van een verbouwing. Uit de constructie van het achterhuis van Sint Jacobsstraat 6 kunnen we afleiden dat we hier met een middeleeuws huis te maken hebben, daterend uit het begin van de 14de eeuw. Daarmee is dit achterhuis het tot dusver oudste bekende woonhuis in de stad. Thans is het een onopvallend onderdeel van een pizzeria. Het achterhuis van Sint Jacobsstraat 6 heeft muren van kloostermoppen, bak stenen van gemiddeld 30x15x8 cm. Dit soort huizen kennen we als steenhuizen, gebouwd in de periode voor 1500. In Leeu warden hebben mogelijk circa vijftien van dergelijke steenhuizen gestaan. Hiervan zijn er nog maar vier over: het pastoor shuis, Grote Kerkstraat 238, het paters- huis, Bagijnestraat 57, het Heer Ivohuis, Grote Kerkstraat 7 en het achterhuis van Sint Jacobsstraat 6. De datering van deze huizen kan opgespoord worden met behulp van historische bronnen, of wor den afgeleid uit bouwhistorische of arche ologische gegevens. Oriëntatiepunten daarbij zijn onder anderen steenformaten en metselsystemen. De metselverbanden van het pastoorshuis en Sint Jacobsstraat 6 vertonen een zekere overeenkomst. Het pastoorshuis heeft een metselsysteem in zogenaamd Vlaams verband: kop-strek- kop-strek, in een keurige regelmaat. De metselwijze dateert het pand in de eerste helft van de 14de eeuw. Het achterhuis van Sint Jacobsstraat 6 heeft een iets ouder metselsysteem: een systeem dat neigt naar Vlaams verband, waarmee het huis gedateerd wordt aan het begin van de 14de eeuw. Omstreeks 1300 was Leeuwarden een jonge stad. Er waren al enkele stenen gebouwen, zoals de Oldehove, de Sint Mariakerk van Nijehove, het Dominica ner klooster en enkele particuliere hui zen. De meeste woonhuizen waren echter van hout, leem en riet. Alleen vooraan staande personen konden zich een stenen huis veroorloven. Een houten voorhuis? Het vroeg 14de eeuwse muurwerk in de steeg van het pand Sint Jacobsstraat 6; Pizzeria Etna (Foto: Collectie A. Jager) Er waren verschillende redenen om een stenen huis te bouwen. Een huis met zwaar muurwerk bezat defensieve kwali teiten en bood tevens een zekere bescher ming tegen brandgevaar dat in een stad met veel houten gebouwen altijd op de loer lag. Bezit van een weerbaar huis was in het Leeuwarden van omstreeks 1300 geen overbodige luxe. De jonge stad beschikte namelijk niet over een adequaat verdedigingsstelsel zoals bijvoorbeeld de stad Groningen, die al in de tweede helft van de 12de eeuw een ommuring had. De stedelijke kern van Leeuwarden deed het tot 1481 met een gracht. Pas daarna, in de periode 1481-1496 werd een vestinggracht aangelegd. Verschanst achter die gracht wisten de Leeuwarders aan het einde van de 15de eeuw de krijgsheer van hertog Albrecht van Saksen een tijdlang te weer staan. In de periode voor de aanleg van de vestinggracht was het stadsgebied bijzon der kwetsbaar. Alleen een weerbaar huis bood bescherming tegen roofovervallers en bij onlusten, die vanwege factietwisten voortdurend dreigden. Hebben we in het geval van het ach terhuis van Sint Jacobsstraat 6 ook te maken met een weerbaar huis? Het ant woord luidt nee, omdat de muren daartoe niet dik genoeg zijn uitgevoerd. Derhalve resteert de reden dat het huis in steen is uitgevoerd om enige weerstand te bieden tegen brand. In Haarlem zijn ook enkele van dit soort huizen bekend, die als stin- sen worden aangeduid. Dit waren toe voegsels aan een houten huis, dat langs de rooilijn stond. Sint Jacobsstraat 6 zal vanaf 1300 tot circa 1580 een vergelijk bare opzet hebben gehad; met voor aan

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 13