12 y Hdt eeuw H isde eeuw 3 Ijdeeeuw De ontwikkeling van het woonhuis in 700jaar de straat een houten huis. Op dit moment is deze stelling echter niet bewijsbaar; op de locatie van het mogelijke houten huis staat een huis met een langskap, waarvan de aanleg teruggaat tot de late 16de eeuw. De diepte van het pand bedraagt circa 8 meter, een acceptabele diepte voor een middeleeuws houten stadshuis. Uit ver schillende steden in Nederland kennen we daar voorbeelden van. Hoe moeten we ons de combinatie van een houten en een stenen huis voorstellen? De beschikbare gegevens over houten huizen in middel eeuws Leeuwarden zijn helaas ronduit schaars. In zijn algemeenheid bestonden deze huizen uit een reeks stijlen die het dak droegen. De stijlen waren aan de boven zijde paarsgewijs verankerd door liggen de balken. Hierop lagen in lengterichting lange balken waarop paarsgewijs geplaat ste schuine stijlen stonden. Deze stijlen vormden het skelet van het dak. Het dak was opgebouwd van rietbundels. Het huis had wanden van houten planken, plaggen of vlechtwerk van wilgentenen aange smeerd met leem. In stedelijke agglome raties werden bij de bouw van een houten huis de dakdragende stijlen gewoonlijk in de wand opgenomen. Dit bood de moge lijkheid om de wanden hoog te maken zodat de aanleg van vensters mogelijk werd. Wanneer vervolgens de wandafwer king vakkundig plaatsvond dan had men een keurig huis. Huizen met eiken plan kenwanden, het duurste wandmateriaal voor houten huizen, boden een voorname indruk. Aan het Gouverneursplein zijn resten van dit soort huizen opgegraven. Het steenhuis van Sint Jacobsstraat 6 was net als vergelijkbare huizen in Haarlem een stins. De steenhuizen met een vierkante plattegrond duidde men aan als stins, een samengetrokken vorm van 'steenhuis'. Het blijft voorlopig, tot eventueel bodemkundig onderzoek hier duidelijkheid in brengt, een veronderstel ling dat de stins van Sint Jacobsstraat 6 een houten huis aan de voorzijde had. Dit past echter wel in het beeld van een huis van een betrekkelijk rijke burger die zijn eigendommen veilig tegen brand wilde onderbrengen, maar zich niet een volledig stenen huis kon veroorloven. In de mid deleeuwse steden, waar houten huizen gebruikelijk waren, werden de schaarse stenen huizen zeer gewaardeerd om hun brandwerend en -vertragend vermogen. Het stadsbestuur vreesde vooral het over slaan van vuur. Aanwezige stenen huizen mochten dan ook vaak, wanneer ze van eigenaar verwisselden, niet afgebroken worden. In Dordrecht werd in de middel eeuwen een bepaling met een dergelijke strekking uitgevaardigd. Welvarende burger De aanwezigheid van de stins van Sint Jacobsstraat 6 geeft aan dat de straat omstreeks 1300 van betekenis moet zijn geweest. Mijns inziens maakt de Sint Jacobsstraat deel uit van het dijksysteem dat tegen de Middelzee werd aangelegd. Aanvankelijk moet de straat van relatief groot economisch belang zijn geweest. Naderhand verliest de straat aan belang en verschuift het accent meer oostwaarts richting Grote Hoogstraat. De stadswijk waar beide straten deel van uitmaken wordt in de tweede helft van de 15de Sint Jacobsstraat 6 in 1976

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 14