30 een horecabestemming heeft gehad was Zuidergrachtswal 14 ook voor het publiek open. Het interieur hiervan is opgenomen in het onlangs verschenen boek Leven in toen; 400 jaar Nederlands interieur in beeld. Naar schatting hebben in Leeuwar den ongeveer 3500 mensen de Open Monu mentendag 2001 bezocht. Het 1000e lid van Aed Levwerd Op dit moment, anderhalf jaar na de oprichting, heeft de Leeuwarder Histori sche Vereniging Aed Levwerd al meer dan 1000 leden. De leden ontvangen drie maal per jaar het tijdschrift Leovardia en heb ben gratis toegang tot alle activiteiten van de vereniging. Op de Open Monumenten dag van 8 september werd ons 1000e lid, Annie Woldendorp uit Leeuwarden, in de schijnwerpers gezet. Zij ontving uit han den van vice-voorzitter Meindert Schroor een ruiker bloemen en de vijf reeds ver schenen nummers van Leovardia. Boven dien ontvangt zij de komende drie num mers van Leovardia gratis. Via de ingesloten folder kunt u ook lid wor den of iemand uit uw omgeving lid maken. Annie Woldendorp Nieuwjaarsreceptie op 11 januari 2002 De tweede nieuwjaarsreceptie van 'His torisch Leeuwarden' zal plaatsvinden op vrijdag 11 januari 2002 in Muziekcen trum Schaaf (zie de aankondiging in de activiteitenagenda die los bij dit nummer van Leovardia is gevoegd). Alle leden van Aed Levwerd zijn van harte uitgenodigd om deze bijeenkomst bij te wonen. U bent vanaf 16.00 uur welkom. De nieuwjaarsre ceptie wordt georganiseerd door het Histo risch Centrum Leeuwarden, Aed Levwerd en de afdeling Monumentenzorg van de gemeente Leeuwarden. Afscheid van Jan van der Woude Toen het regionaal-historisch onderzoek rond 1980 tot bloei kwam, was Jan van der Woude een van de eersten die daaraan voor Leeuwarden gestalte gaf. Zijn docto raalscriptie, bijna een dissertatie Armoede en stadsarmenzorg in Leeuwarden 1820- 1870 betekende in 1983 een fundamentele stap voorwaarts voor de kennis van onze stad in de negentiende eeuw en kan met haar grote degelijkheid nog steeds door geen onderzoeker van die periode worden genegeerd. Het lag dan ook voor de hand dat bij het formeren van de Studiegroep Geschiedenis ook Jan werd gepolst. Gelukkig zei hij ja en vervolgens is hij, bij al zijn bescheidenheid, uit de kring van Leeuwarder historici niet meer weg te denken geweest. Inhoudelijk niet, want hij publiceerde enkele belangrij ke artikelen, onder andere in de Leeuwarder Historische Reeks, en leverde zijn bijdrage aan het Rapport historisch onderzoek Leeu warden van 1990. Maar ook organisatorisch was hij actief en leverde met zijn altijd rus tige en constructieve opstelling een onmis bare bijdrage. Toen in verband met de voorbereiding van het grote Leeuwarden-boek de Stu diegroep in 1990 tot een vereniging werd omgevormd, werd Jan lid van het bestuur. Vooral zijn penningmeesterschap werd om zijn grote precisie een beetje beroemd (binnen de club), en mijzelf wist hij het schaamrood op de kaken te jagen met een paar discreet geformuleerde maar welge plaatste vragen over het door mij voordien een beetje 'bij benadering' en soms uit het hoofd gevoerde financiële beheer. Ik weet eerlijk gezegd nog steeds niet of Jan toen met lastige tekorten is geconfronteerd. Ook van de fondsenwervingscommis sie voor het Leeuwarden-boek is Jan lid geweest, en toen onze nieuwe vereniging Aed Levwerd werd opgericht was hij bereid ook daar ten behoeve van de financiële con tinuïteit voor een beperkte periode de gel den te blijven beheren en zijn principiële bijdrage in de bestuursdiscussie te blijven leveren.Wie uit dit stukje de indruk mocht krijgen dat Jan van der Woude van het Leeuwarder historisch onderzoek afscheid genomen heeft, vergist zich gelukkig: het gaat slechts om zijn uittreden uit het ver enigingsbestuur. We zullen hem nog vaak tegenkomen, in het Historisch Centrum Leeuwarden, in Ryksargyf en Provinciale Bibliotheek, bij verenigingsactiviteiten (en natuurlijk in zijn eigen boekwinkel Bran- daan). En dat is goed, want Jan is een kun dig onderzoeker en een aangenaam mens. René Kunst Jan van der Woude in z'n boekwinkel Brandaan aan de Oostergraehtswal in Leeuwarden

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 32