Nieuws van monumentenzorg 31 Restauratie Grote of Jacobijnerkerk In januari van dit jaar bepaalde staatsse cretaris Rick van der Ploeg dat de Grote Kerk gerestaureerd kon worden in het kader van de speciale regeling voor groot schalige restauraties. Deze subsidietoezeg ging bracht de restauratie van de Grote Kerk in een stroomversnelling. Al jaren was naar dit moment uitgezien. De mede werking van de gemeente, in het bijzonder de monumentenman Leo van de Laan, mag in dit verband met ere worden genoemd. Leeuwarden is overigens wel in de prijzen gevallen, want ook voor de wallen en brug gen in de binnenstad werden middelen beschikbaar gesteld. Twee problemen deden zich voor. Voor iedere bezoeker zichtbaar is de beschadi ging van de pleisterlaag in het interieur. De kerk heeft ernstig te lijden onder de inwerking van vocht en zouten, waardoor de baksteen wordt aangetast en het pleis terwerk loslaat. Het optrekkend vocht komt uit de bodem, die in een oude binnen stad vele zouten bevat. Doorslaand vocht ontstaat, als de buitenmuren en het voeg werk onvoldoende waterwerend zijn. Het meest tot de verbeelding spreekt de schade die is aangebracht door de bonte knaagke- ver. De unieke middeleeuwse kap uit 1392 is op vele plaatsen aangetast. Voor het herstel van de muren is voor zien in het aanbrengen van een drainage rondom de kerk, waardoor het vocht wordt afgeleid. Daarbij worden, waar nodig de funderingen hersteld. Deze werkzaamhe den zijn in de afgelopen tijd grotendeels afgerond. Begonnen is met het herstel van het metselwerk en het voegwerk van de muren, daarbij inbegrepen de ramen van het koor alsook het Oranjepoortje. De westgevel is verdwenen achter een stei ger en aan de noordzijde (Achter de Grote kerk) wordt gewerkt met een verrijdbare rolsteiger. Verder zal een aantal aanvul lende werkzaamheden worden uitgevoerd, waarbij kan worden genoemd het aan brengen van een dubbele beglazing voor de gebrandschilderde ramen en het ver vangen van het niet historische westportaal onder het orgel door een portaal van meer uitnodigende, open uitvoering. De bonte knaagkever zal volgens een totaalplan worden bestreden, terwijl waar nodig aangetast hout in de kap wordt ver vangen. In broeierige, afgesloten ruimten blijkt de bonte knaagkever goed te kunnen gedijen. Daarom wordt de ventilatie in de kap verbeterd om meer doorstroming te krijgen. In het laatste stadium wordt het pleis terwerk geheel hersteld. Daarvoor zal de kerk in de zomer van 2002 enkele maan den gesloten zijn. Voor de serie orgelcon certen wordt een oplossing gezocht, waar bij ook het dan gerestaureerde orgel van de Waalse Kerk wordt betrokken. De restauratie vindt plaats onder ver antwoordelijkheid van de restauratiearchi tect G. Brouwer, bureau Kijlstra en Brou wer te Beetsterzwaag. Enkele jaren gele den heeft deze architect in onze gemeente de dorpskerk van Swichum gerestaureerd. Het werk is opgedragen aan het Bouw- en Restauratiebedrijf Van der Vegt in Wei- dum. Het bedrijf voltooide onlangs de res tauratie van de Martinikerk te Franeker. Met de totale kosten is een bedrag van rond 2.5 miljoen gulden gemoeid. Twee mil joen daarvan is subsidiabel, wat betekent, dat de rijksoverheid daarin een subsidie van 1.4 miljoen verstrekt. Voor het niet gedekte deel is een beroep gedaan op de provincie Fryslan en de gemeente Leeuwar den. Het overblijvende gedeelte moet met allerlei acties uit de Hervormde Gemeente en bijdragen van instellingen worden bijeen gebracht. Gelukkig is er een verheugende respons. Ongetwijfeld speelt daarbij een rol, dat de Grote Kerk met zijn bewogen verleden het belangrijkste middeleeuwse monument in onze stad is. Maar een even zeer belangrijke factor is, dat de kerk sinds tientallen jaren aan een breed scala van evenmenten onderdak biedt. In het bijzon der vervult de kerk een bijzondere plaats in het provinciale muziekleven. In het kader van de activiteiten rond de Grote Kerk wordt in januari 2002 een lezingencyclus georganiseerd. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds. Het programma is (onder voorbehoud) als volgt: 17 januari: S. ten Hoeve, Herinneringen aan de Grote Kerk en J. Jongepier, Orgels en organisten in de Grote Kerk; 24 januari: G. Brouwer, De restauratie van de Grote Kerk en B. van Haersma Buma, Tussen kloosterkerk en evenementenhal; 31 januari: B. Bilker, De Grote Kerk en de Nassaus en H. ten Hoeve, De Grote Kerk als monument. De avonden vinden plaats in de Koste rij, Bredeplaats 4. Nadere gegevens wor den bekend gemaakt. Tenslotte: het reke ningnummer van het restauratiefonds is 69.95.43.975 bij de Fortisbank t.n.v Kerk voogdij hervormde Gemeente o.v.v. Res tauratie Grote Kerk. Bernhard van Haersma Buma De Grote Kerk tijdens de restauratie, ca 1975

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 33