Nieuws van het Historisch Centrum Leeuwarden 32 Tentoonstelling over verdwenen hore ca Het HCL haakte met de expositie Het laat ste rondje, over verdwenen horeca, aan bij het thema van de Open Monumentendag in Leeuwarden. De tentoonstelling in de expositieruimte van het HCL, die nog tot 1 januari loopt, trok tijdens de OMD op 9 september ruim 300 bezoekers. Aan de hand van foto's en andere documenten krijgt de bezoeker een indruk van afge broken monumentale hotels en andere horeca als Amicitia, Spoorzicht, De Klan- derij, De Bleek en De Nieuwe Doelen. Project huisnamen Tijdens de Open Monumentendag werd de historische naam in de oude branderij op de voorgevel van het huis van Hendrik ten Hoeve aan de Monnikemuurstraat geschilderd. Met het zetten van punt jes op de ij gaf mede-initiatiefnemer Jan Folkerts (directeur HCL) het startsein tot een project om zoveel mogelijk oude huis namen in de binnenstad terug te brengen. Meer informatie volgt binnenkort. Jongerenprijs naar Alke Veltman Ter gelegenheid van de Open Monumen tendag hebben medewerkers van het HCL speciaal voor jongeren een prijsvraag uit geschreven rondom het thema 'histori sche horeca'. Winnaar was Alke Veltman (11 jaar) uit Leeuwarden. Hij slaagde erin om alle 16 vragen goed te beantwoorden. Alke heeft inmiddels een kadobon van 25,- ontvangen. Activiteiten rondom het Naauw De huidige restauratie van het Naauw en de Brol was voor het HCL aanleiding om in samenwerking met ontwerper Peter Wassenaar en historicus Meindert Schroor een bijzondere digitale tentoonstelling te maken onder de titel De Spil van Leeu warden. Zo kan er een virtuele wandeling gemaakt worden langs het Naauw en de Kelders en is er veel informatie te vinden Een recente aanwinst: foto van de Arend- stuin in de jaren 20. (Geschonken door F. Kloppenborg, Asperen) over de geschiedenis van dit zeer oude stukje Leeuwarden. Met onder andere de Volksuniversiteit en Monumentenzorg zijn lezingen en stadswandelingen georgani seerd rondom dit thema. Digitale presentaties op internet Recentelijk zijn enkele bij actuele ontwik kelingen aansluitende presentaties op de internetsite van het HCL (www.historisch- centrumleeuwarden.nl) geplaatst. De digitale tentoonstelling rondom het Naauw en de kleinere presentaties over de histo rische band van Leeuwarden met het huis Oranje-Nassau (naar aanleiding van het bezoek van Maxima en Willem-Alexander) en over het werk van de onlangs overle den architect Abe Bonnema hebben bin nen enkele weken duizenden bezoekers getrokken. Kneppelfreed Op 16 novimber wie it 50 jier lyn dat der foar it Paleis fan Justysje te Ljouwert in opskuor plak fün. Dit barren, letter bekend as Kneppelfreed, hie in soad gefol- gen foar de lykberjochting fan it Frysk. De gemeente Ljouwert organisearret mei Justysje, HSL en FLMD ferskate aktivi- teiten (ütstallings, lêzingen ens.) om dit feit te be tinken. Recente publicaties over Leeuwarden Rynja, L.F., e.a. Grafschriften begraafplaats te Hempens (bronnenuitgave verzorgd door de Werkgroep Grafschriftenprojekt Neder land). Leeuwarden, 2001. Veldman, A., e.a. Nachtgids Leeuwarden (in de gids een bijna volledige lijst van uitgaans gelegenheden met bijzonderheden, een stads wandeling/kroegentocht e.a. info; i.s.m. SPL/ VW). Leeuwarden, 2001. Zandberg, K. (eindred.) Tapperijen, logemen ten, sociëteiten en huizen van plezier: histori sche horeca (publicatie t.g.v. de Open Monu mentendag in Leeuwarden op 8 september). Leeuwarden, 2001. Korf, J., en R. van der Hem (red.) Gymnastiek L. Ket 1951-2001: de club in beeld gebracht. Leeuwarden, 2001. Runia-Algra, H. Eelkje Offringa, een geschre ven leven 1897-1946 (biografische schets van het leven van de echtgenote van Hendrik Algra). Ljouwert, 2001.

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 34