2 ningen. Daar werd hij belast met straat diensten. Op zekere dag merkte hij dat hij werd gevolgd. Onopvallend liep hij een plantsoen in en zag dat zijn achtervolger hetzelfde deed. Deze verstopte zich achter een struik en toen Houwing dit ontdekte, stormde hij er met getrokken sabel op af en begon in het struikgewas te slaan. Schreeu wend kwam zijn belager tevoorschijn. Het was een meerdere die controleerde of Houwing zijn plicht als politieman niet verzuimde. Quasi verontschuldigend zei Houwing: 'Ik wist niet dat u het was.' Toen al was hij voor niemand bang en toonde hij weinig ontzag voor zijn meerderen. Van Groningen verhuisde Houwing naar Hilversum en vandaar in 1938 naar Assen waar hij hoofdrechercheur werd. In deze periode werd Houwing zich steeds meer bewust van de dreiging die van Hitler- Duitsland uitging. In familiekring waar schuwde hij meermalen dat het niet goed zou komen met 'die Hitier'. Volgens Hou wing was het onvermijdelijk dat Hitier ook Nederland zou binnenvallen. Hij kreeg gelijk. In het verzet (1940-1945) Een maand voor de Duitse inval werd Houwing benoemd tot rijksrechercheur bij het parket van de procureur-generaal, fungerend directeur van politie bij het Gerechtshof in Leeuwarden, dat Drenthe, Groningen en Friesland omvatte. De pro cureur-generaal was mr. dr. D. Reilingh, die Houwing al kende toen deze nog in Assen werkte. Houwing kreeg als belang rijkste taak het verzamelen van namen Het persoonsbewijs van Anno Houwing en gegevens over extremistische partijen, zoals de NSB. Door de Duitse inval veran derden zijn werkzaamheden feitelijk niet. Plichtsgetrouw, maar door de oorlogsom standigheden met tegenzin, voerde hij zijn werkzaamheden uit. Houwing doorzag echter de plannen van de bezetter en hij trof zijn maatregelen. Weliswaar bleef hij in functie, maar juist met de bedoe ling om de bezetter waar mogelijk tegen te werken. Reilingh steunde hem hierin. Door zijn functie was Houwing in staat om onder zijn schuilnaam Van Delden ongemerkt verzetswerkzaamheden te ver richten. Vooral in Drenthe was hij actief bij het helpen ontsnappen van neergeschoten piloten. Zijn contactpersonen waren J.H. Boiten uit Assen en pastoor H.B.A. Goos- sens uit Klazinaveen. Zij werden door verraad gearresteerd, waardoor Houwing zijn verzetsactiviteiten vanaf medio 1942 steeds meer naar Friesland verlegde. Enkele maanden daarvoor, op 5 november 1941, kreeg hij het bevel dat hij zich moest melden bij de Rijksrecherchecentrale in Den Haag. De bedoeling was Houwing direct duidelijk. De Duitsers hadden voor het bereiken van hun doelstellingen de Politie-optreden tijdens Kneppelfreed op 16 november 1951

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 4