3 Het Leeuwarder politiekorps defileert op het Jacobijnerkerkhof op 13 mei 1945 politie en vooral de uitgelezen groep rijks rechercheurs nodig. Houwing vroeg en kreeg uiteindelijk ontslag met ingang van 1 oktober 1942. Om toch van inkomsten verzekerd te zijn kreeg hij een baan als reclasseringsambtenaar bij het Centraal Genootschap tot Zedelijke Verbetering in Avereest. Later noemde Houwing dit een 'flauwekulbaan'. Via Eelke Ronner kwam Houwing in contact met architect Douwe Witte veen. Die vroeg hem zitting te nemen in een nieuwe Friese verzetsorganisatie. Hou wing stemde toe en werd meteen benoemd tot voorzitter. Overigens was dit voorzit terschap meer van technische aard. Ver der hadden in deze provinciale top zitting Pieter Wijbenga, Krijn van den Helm, Uil- ke Boonstra en Sjoerd Wiersma. Houwing belandde dus diep in het Friese verzet. Na enkele wilde liquidaties van verraders en pogingen daartoe door het verzet werd besloten tot oprichting van het 'veemge richt'. Vooral Houwing, die altijd gewend was geweest binnen wettelijke kaders te werken, vond dat die kaders ook in deze bijzondere omstandigheden voor misda digers veiligheid en recht moesten garan deren. Hij stelde het veemgericht samen en fungeerde als contactpersoon tussen de illegaliteit en de juristen. Dit waren in elk geval mr. B.Ph. baron van Harinxma thoe Slooten en mr. J. Wedeven. Lange tijd werd aangenomen dat ook mr. F.F. Viehoff 'lid' was van het veemgericht, maar dit lijkt onwaarschijnlijk omdat deze ondergedo ken zat in Noord-Holland. Vrijwel zeker is wel dat de Asser rechter mr. A. Maassen betrokken is geweest bij het veemgericht. Houwing maakte rapporten op over 'foute' Nederlanders op basis waarvan het veem gericht het vonnis ja, nee of nader onder zoek uitsprak. Volgens Houwing zijn naar aanleiding van die rapporten, die hij tot zijn dood thuis heeft bewaard, enkele tien tallen executies voltrokken. Uit naoorlogs onderzoek kan worden geconcludeerd dat zeker elf doodvonnissen zijn uitgesproken. De direct betrokkenen hadden afgespro ken dat er nooit meer over het veemge richt gesproken zou worden, maar het is

Leovardia, 2000-2018 | 2001 | | pagina 5