Dodelijk ongeluk op de Schrans 10 Klaas Zandberg De laatste jaren is ook in en rond Leeuwarden het verkeer tamelijk hectisch geworden. Verkeersongelukken vinden hijna dagelijks plaats. Maar wie denkt dat er vroeger geen gevaar van betekenis dreigde op de weg, heeft het mis. Op 25 april 1938 vond in Huizum een tragisch ongeval plaats, waarbij enkele fietsende jonge tjes en een automobilist waren betrokken. Bijzonder is dat dit een van de weinige ongelukken bleek, waarvan foto's bewaard bleven in het politiearchief van (toen nog) Leeuwarderadeel. De Leeuwarder Courant van 25 april 1938 maakte op de voorpagina melding van dit ongeluk. Ook de dagen daarna bracht de krant nieuws over het ongeval. Op de 25e was er nog sprake van vier gewonden, van wie twee ernstig. Volgens de krant reed 's middags om ongeveer twee uur de automobilist A. Wijtzes uit Sneek in zijn Citroen over de Overijsselsche Straatweg in de richting van Leeuwarden. Op de Schrans tegenover de Badweg moest hij drie jongens passeren, die op twee fietsen zwenkende bewegingen maakten. Het lukte de chauffeur niet goed de fietsers te ontwijken. Hij verloor de macht over het stuur en kwam, na de jongens geraakt te hebben, tegen een boom tot stilstand. Het Leeuwarder Nieuwsblad berichtte nog wat uitvoeriger en wist te melden dat de jongens slachtoffers waren geworden van hun onbezonnenheid en speelsheid. Over de afhandeling van het ongeluk schreef het Nieuwsblad: Zoals zich laat denken, ver wekte dit ongeluk op de drukke verkeers weg een groot consternatie. De politie had handen vol werk, om de groote menigte nieuwsgierigen op een behoorlijke afstand te houden en zoo het verkeer ongehinderd te laten passeren. De auto is door een kraan wagen van garage Wiersma opgehaald. Radiateur en bumper waren ingedrukt. Twee van de jongens bleken ernstig gewond. Ook één van de inzittenden van de auto moest in het Diaconessenhuis aan een hoofdwond worden behandeld. Op 28 april overleed de tienjarige Johan Dam- sma in het Bonifatius-hospitaal zonder

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 12