3 rz Zyy /y'YY'/yYYY y/^ f/YAi //r - y/y'/yy; st yyy sz, y'y/yyy >e /z/ w/rzy yy/yyy/y y/y yz*. Z ^P^Y/yy/ Y/ - zy/yyyyyyz/y' /y y/yy yyy /y '//yy/zy yyy yyy/ y- /yyy/yy' 20 t /7 Inschrijving van Hendrik Jacobus Jut in een stamboek van gedetineerden in de Leeuwarder Straf gevangenis (Ryksargyf) Na de moord en diefstal trouwde Jut met Christina en maakten ze een reis naar New York, waar een deel van de effec ten en juwelen verkocht werd. In 1874 vertrokken ze naar Zuid-Afrika, waar ze een nieuw en rijk leven wilden beginnen, maar omdat Christina niet kon aarden, keerden zij al na een paar maanden terug naar Nederland. Van de overgebleven buit kochten Jut en zijn vrouw een logement annex koffiehuis in Rotterdam. Het gezin leefde op grote voet en dat begon steeds meer mensen op te vallen. De moord was bovendien na drie jaar nog niet vergeten. Een anonieme brief was voor de politie aanleiding Juts gangen na te gaan. Op 3 juni 1875 werden hij en zijn vrouw aange houden en al snel bekende Jut de dubbele moord. Het proces Het strafproces was in heel Nederland het gesprek van de dag, ook omdat het de discussie omtrent de doodstraf, die in 1870 was afgeschaft opnieuw deed oplaai en. Tijdens het proces werd dan ook aan Jut gevraagd of hij wist dat de doodstraf was afgeschaft toen hij de moord beging; hij beantwoordde deze vraag met 'ja'. De gedachte achter deze vraag was dat Jut de moorden wellicht niet had gepleegd wanneer het schavot de straf was die hem boven zijn hoofd hing. Jut haalde deze theorie echter onderuit toen hij later ver klaarde dat "hij liever tienduizend maal op het schavot zou sterven dan jaren te smachten in de gevangenis'. Drommen nieuwsgierige mensen gingen naar de Haagse rechtszaal om de koelbloe dige moordenaar te bekijken. 'Hij bleek', zo schreef de Leeuwarder Courant jaren later, 'een klein mannetje met een onbe nullig uiterlijk en zeker niet een grimmig onverlaat.' Jut was niet het monster, de verpersoonlijking van het kwaad, dat het publiek en de journalisten zo graag in hem wilden zien. Opvallend was dat Jut voortdurend zijn vrouw de hand boven het hoofd hield. Volgens hem had zij niets van zijn plan af geweten. Christina had echter eerst verklaard dat zij samen de moord en dief stal hadden beraamd, maar bleef tijdens het proces volhouden dat ze onschuldig was. Haar man had alles alleen bedacht en uitgevoerd, zij was in de veronderstel ling geweest dat ze de bewuste avond de weduwe om een lening gingen vragen. Juts laatste woorden in de rechtszaal waren bedoeld om medelijden voor zijn vrouw op te wekken: ...dan smeek ik u in naam van Jezus Christus, wiens leer is liefde, barmhartigheid en ontferming, medelijden en ontferming te hebben met mijne vrouw. En mogt u ook ontferming hebben met mijn ongelukkigen toestand op nog zoo jeugdigen leeftijd, dan bid ik u mij te passeren en die over te brengen op mijne vrouw, al ware het ook alleen ter wille van mijn geliefd kind. Ondanks deze woorden werd Christina tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Jut kreeg te horen dat hij de rest van zijn leven in het tuchthuis moest doorbrengen. Na de uit spraak, zo berichtte de Leeuwarder Cou rant de volgende dag 'hebben beide veroor deelden zenuwtoevallen gehad, Jut vooral in hevige mate.' De Leeuwarder strafgevangenis Jut werd geplaatst in de eerste klasse van de Leeuwarder strafgevangenis. Rond 1870 waren de omstandigheden in de gevangenis aanmerkelijk verbeterd: daarvóór sliepen de gevangenen op grote slaapzalen in hangmatten tot drie rijen hoog en werkten ze in slecht geventileer de zalen. Gevangenen werden nu steeds vaker (gedeeltelijk) alleen in cellen opge sloten. De gedachte achter deze cellulaire straf was dat de gevangenen in afzonde ring het beste tot inkeer konden komen en ze de criminaliteit niet op elkaar over konden dragen. Of Jut alleen in een cel zat of in gemeenschap was opgesloten is niet duidelijk. Wel staat vast dat hij enig contact met andere gevangenen had. Zo'n tien uren per dag moest hij matten vlech ten, en het is onwaarschijnlijk dat dit in de cel gebeurde. Taken van andere gevan genen waren bijvoorbeeld weven, schoe-

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 22