21 De Leeuwarder Strafgevangenis aan het Blokhuisplein, 1884 nen lappen of ziekenwachten. Jut kreeg daarnaast zijn eten niet door een luikje, maar maakte gebruik van een kantine. In 1877 mocht hij een maand geen gebruik maken van deze voorziening omdat hij zich schuldig had gemaakt aan 'knoeijerij met kantine-artikelen'. Jut gedroeg zich verder 'redelijk', zoals blijkt uit het rapport over 'controle op de belooningen, den physieken en morelen toestand en de opgelegde straffen van de gevangenen'. In het eerste jaar van zijn gevangenschap maakte hij ruzie met een medegevangene, Lammert Teyes Dalstra, die net als Jut zelf tot levenslang was veroordeeld wegens een dubbele moord. 'Onder het uiten van lage uitdrukkingen' had Jut gedreigd Dalstra te slaan, maar door tussenkomst van een bewaarder kon dit voorkomen worden. Zes dagen cachot met om de dag water en brood was zijn straf. Naast de scheldpartij en de knoeie rij met kantine-artikelen werd hij betrapt op bezit van 'verboden stalen pennen, cor respondentie en schrijfpapier'. Blijkbaar mocht Jut als gevangene in de eerste klasse geen post ontvangen en ook geen brieven schrijven. Levenslange gevangenisstraf beteken de voor Jut slechts twee jaar zitten. In 1878, op zesentwintigjarige leeftijd, stierf hij aan longtering. Christina zat haar gevangenisstraf uit, hertrouwde en werd voor de tweede keer weduwe. Ze kwam in het armenhuis terecht en stierf in 1926. Hun dochter bracht de eerste zestien jaar van haar leven door in een weeshuis. Ze nam een andere naam aan en emigreerde naar Amerika. Jut had de moord volgens eigen zeggen gepleegd zodat zijn kind wet tig geboren kon worden. Op deze manier wilde hij zijn dochter schande besparen. Schande was echter juist hetgeen hij haar bracht. A. Haitsma was vele jaren een beketide ver schijning op de Leeuwarder kermis met zijn Kop van Jut. (Uit: Beeld van een stad, deel 1) De Kop van Jut Juts straf was echter met zijn dood niet voorbij, zijn vervloekte naam leefde voort in de kermisattractie. Een slimme kermis exploitant ontwierp een nieuwe slagma chine of doopte de bestaande om in de Kop van Jut. Daarvóór kon de kermisbezoeker zich met een hamer uitleven op Lukas of een zwarte houten pop een oorvijg verko pen. Het idee voor de Kop van Jut was waarschijnlijk ontstaan toen bekend werd dat het hoofd van Jut op sterk water werd bewaard in het academisch ziekenhuis in Groningen. Lichamen van criminelen wer den in die tijd altijd ter beschikking gesteld van de wetenschap. De kermisexploitant voelde de nationale woede ten opzichte van de moordenaar en de afschaffing van de doodstraf feilloos aan. Met iedere slag van de hamer vloog Juts hoofd de lucht in. Jut kreeg daarmee op symbolische wijze de straf die hij van justitie niet had gekre gen: de doodstraf.

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 23