Kind van reizende kunstenaars 22 Paul Bron Wie in Leeuwarden horloges, goud- of zilverwerk, maar ook baby- en kinderkle ding, koopt bij één van de nazaten van Alexander Copini vermoedt weliswaar een naam van Italiaanse komaf, maar heeft misschien weinig idee van de bijzondere historie, die dit geslacht naar onze stad bracht. We beperken ons tot de eerste twee generaties, waarvan Julius Copini de eerste Leeuwarder is. De naam Copini duikt in Friesland voor het eerst op in Sneek in 1837. Op maan dag 24 april 1837 verschijnt daar voor Jelle Siedsma, vrederechter te Sneek, een steenbakkersknecht, Alexander Copini. Hij verzoekt de rechter in aanwezigheid van zeven getuigen een akte van bekend heid op te maken in verband met zijn voorgenomen huwelijk. Uit de akte blijkt dat Alexander is geboren in 1811. Hij ver klaart dat de namen van zijn ouders, noch die van zijn geboorteplaats met zekerheid kunnen worden opgegeven, maar dat hij in 1811, zeer klein zijnde, door zijn ouders, die reizende kunstenaars geweest zijn, in Rotterdam aan mensen in bewaring is gegeven, waarna hij nooit is opgehaald. Van de ouders is niets meer vernomen. Op 21 mei 1837 kan Alexander in het huwelijk treden met Teetske Dijkstra. Het echtpaar blijft in Sneek wonen en het gezin breidt zich in de loop der jaren uit met zeven kinderen. Een tijdlang is gedacht dat Alexander in Italië geboren was, wat niet het geval blijkt te zijn. Reizende kunstenaars In 1811 is er in augustus kermis in Rotter dam, waar vele attracties zij n te bewonderen, zo ook die van Filipo Copini, die in de tuin van Annokké vijf voorstellingen zal geven van 'het dansen op het koord'. Het kunstenaarsechtpaar Cop(p)ini is blijkbaar van Italiaanse afkomst en is, na in Duitsland te zijn opgetreden, bezig aan een tournee door ons land. Rotterdam is niet de eerste Nederlandse stad die ze aandoen. Al meer dan een jaar reizen ze van stad naar stad en kondigen in de loka le nieuwsbladen hun optreden aan, dat niet alleen bestaat uit koorddansen, maar Winkel van Julius Copini op de Voorstreek 86 te Leeuwarden (Foto: particuliere collectie)

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 24