De lotgevallen van een gymnastieklokaal LiCOVO- 25 Leendert Plaisier Hij heeft er geen hoge pet van op, dokter P.H. Asman, van het gymnastiekonder wijs in Leeuwarden in de 19e eeuw. 'De waarde van ligchaamsoefening wordt hier tegenwoordig geheel miskend', schrijft hij in 1870 in zijn Proeve eener Geneeskun dige plaatsbeschrijving van de Gemeente Leeuwarden. Nog geen twintig jaar later blijkt de situa tie behoorlijk veranderd. Dokter Ph. Kooper- berg beschrijft de stad in zijn Geneeskun dige plaatsbeschrijving in 1888 en hij vindt de omstandigheden een stuk beter: 'Men mag Leeuwarden rekenen onder die steden waar het gymnastiekonderwijs naar beho ren geregeld en ingericht is.' Nu had de gemeente er in de tussenlig gende jaren ook van alles aan gedaan. In de zestiger jaren van de 19e eeuw werden diverse oude schoolgebouwen opgeknapt en her en der in de stad verrezen nieuwe scholen. En hoezeer Asman ook misken ning veronderstelt, ook voor het onderwijs in lichamelijke oefening had de gemeente wel degelijk aandacht. Al in 1868 werd de voormalige manege in de Grote Kerkstraat als gymnastiekschool ingericht. Het kostte de gemeente 3.350 gulden. Als Gemeente school nr. 3 in 1877 naar een nieuw gebouw aan het Raadhuisplein verhuist, wordt de oude school aan het Nieuwstraatje inge richt als gymnastiekschool. Daarvoor, in 1874, had de HBS een gymnastiekruimte gekregen. Wijzigingen in de Wet op het Lager Onderwijs in 1878 doen de gemeente in 1881 besluiten gymnastieklessen uiterlijk in 1885 voor alle scholen verplicht te stel len. Intussen gaat de gemeente door op de ingeslagen weg. In 1882 verhuist school 8 van Bij de Put naar de Arendstuin en ook hier wordt het gebouw dat men achterlaat ingericht als gymnastiekschool. Hetzelfde gebeurt met school 11 die in 1884 verhuist van het Hofstraatje naar een nieuw school gebouw aan de Oostersingel. In 1885 krijgt school 4 zelfs een geheel nieuw gymnas tieklokaal: gymnastiekschool 4. School 4 was in 1873 gebouwd aan de straat waaraan het meteen de naam ver- De Bres in de Schoolstraat

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 27