Nieuws van het Historisch Centrum Leeuwarden 29 Grote Kerkstraat 29 8911 DZ Leeuwarden, tel. (058) 233 83 99, e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl B. Bilker tijdens zijn laatste actie als wethouder (Foto: Dick van der Heijde jr.) Seg ut mar op sien Liwwadders Ook het HCL pakte flink uit tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van 'Historisch Leeuwarden'. Elke bezoeker ontving een dubbele sticker met zowel de tekst seg ut mar op sien Liwwadders als praat mar Frysk. Bovendien kreeg men het beknop te jaarverslag met foarütsjoch mee naar huis. Tentoonstelling over vrouwelijke fotografen rond 1900 Ter gelegenheid van Internationele Vrou wendag is van 8 maart tot 15 augustus in de tentoonstellingsruimte van het HCL een expositie te zien over vrouwelijke foto grafen rond 1900. In en rond Leeuwarden was eind 19e en begin 20e eeuw een aantal gekwalificeerde 'photographistes' actief. De meest bekende waren Gerharda Mathijs- sen en Aaltje de Jong (zie ook de foto op de voorzijde van het omslag). T. Okel, een weesmeisje uit het Old Burger Weeshuis gefotografeerd door R. Slaterus Nieuws van Mata Hari Mata Hari (Margaretha Zelle) is nog steeds verreweg de beroemdste Liwwadder aller tijden. Vorig jaar haalde Leeuwarden het landelijk nieuws toen de gemeente het pleintje tegenover De Harmonie tot Mata Hariplein omdoopte. Tijdens de nieuwjaarsbijenkomst van 11 januari werd een tot nu toe onbekend gebleven poezie-album van een klasge nootje van Mata Hari gepresenteerd. Het album bevatte een op twaalfjarige leeftijd door Mata Hari geschreven vers (zie voor de complete tekst de vorige pagina). Curi eus waren de reacties van enkele oudere Liwwadders met (nagenoeg) het zelfde vers in hun eigen poezie-album. Deze nieuwe belangstelling rondom Mata Hari heeft ertoe bijgedragen dat dit voor jaar wordt geëxperimenteerd met thema tische stadswandelingen door de Leeu warder binnenstad. Een aantal malen in maart en juni zal in samenwerking met Fries Museum en SPL een wandeling 'in de voetsporen van de jonge Mata Hari' worden georganiseerd.

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 31