Binnen en buiten de Wirdumerpoort Li CO Vdl 1 Drieënhalve eeuw ontwikkeling van een bekend stadsgebied Anjo Veeman Tot ver in de 19e eeuw werd het uiterlijk van de stadsrand voor een groot deel bepaald door een samenstel van verdedigingswerken dat in de loop van eeuwen tot stand was gekomen. Middelpunt van het systeem van grachten en bastions aan de zuidzijde was het schilderachtige Wirdumerpoortcomplex, dat tot taak had om de toegang tot de stad bij een aanval veilig te stellen. Nu de gemeente de oude naam Wirdumerpoortsdwinger in ere heeft hersteld en het terrein aan het einde van de Wirdumerdijk en voor de Beurs een nieuw aanzien heeft gekregen is het interes sant om eens in de geschiedenis van het betreffende gebied te duiken. Wanneer begon de ontwikkeling, die ertoe leidde dat een uniek stadsgezicht met veel groen tenslotte veranderde in een grauwe betonvlakte? We kunnen stellen dat er een algehele verwaarlozing en achteruitgang van de Leeuwarder vestingwerken aanving toen ze niet meer werden gebruikt voor de taak waarvoor ze waren bedoeld. En die taak was het beschermen van de stad in tijd van oorlog. In zo'n periode vol spanning had men er wel iets voor over om de verdedi ging in optimale toestand te houden. Zo was er in 1619, tijdens het 12-jarig Bestand, een groot project gestart waarbij de stad aan de zuidzijde met een nieuw woonge bied werd uitgebreid, bestaande grachten werden verbreed en verouderde bastions werden vervangen of gemoderniseerd. Toen echter de oorlogsdreiging voorbij was ging men in toenemende mate het voor wallen en bastions benodigde terrein ook voor allerlei doeleinden gebruiken die niets met defensie te maken hadden. Vaak ging het om woningbouw, omdat steeds meer burgers binnen de vesting een plaats moesten vinden. Verder was er recreatie gebied nodig. Daarom kwamen er wandel routes buiten langs de gracht en later ook boven over de stadswallen. Gegoede bur gers wilden graag een huis met een tuin direct buiten de stad, waar uit defensie oogpunt beter niet gebouwd kon worden. En tenslotte was het onderhoud van de vestingwerken een dure zaak, dat in vre destijd meestal niet de eerste prioriteit kreeg. Na 1631, toen de kans op een Spaanse aanval verwaarloosbaar klein was gewor den, kwam dan ook het enorme werk van uitbreiding en versterking stil te liggen. De laatste werkzaamheden vonden plaats bij de Wirdumerpoort. De Wirdumerpoortsdwinger met busstation, maart 2002 (Foto: Tom Sandijck)

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 3