Oait in Liwwadden... La» it 8 Oait swommen de Liwwadders in'e frije natuur, met'e nadruk op frij, want swem- broeken en badpakken waren een nij- moadrichhied dy't pas in'e tweede helte van'e negentiende eeuw uutfonnen werd. Foor dy tied trokken je gewoan - soas de Heere je skapen had - je baantsies in een boeresloat, de stadsgracht of in één fan'e groate faarwaters buuten de stad, soas ut Fliet, de Dokkumer Ee of ut Galgerak. Dit fermaak was dan oek foornamelik wegleit foor de manneluke sekse want as fatsoenlike burgerdochter deden je suks niet. Pas toen in 1852 ut eerste open- luchtswembad in'e Noorderstadsgracht opent wudde gingen oek de baaien rok ken fan'e frouen uut. Foor de adolesent- sies fan ut sterke geslacht wudde soa toch een tipke fan'e sluier oplichtten fan al dat pragtugs dat moeke natuur in'e nabije toe komst foor harren in petto hadde. Eerst strikt skeiden fansels! Dit eerste offïsjele swembad wudde in'e folksmond - met'n kwinkslag naar de waterkwaliteit - oek wel de 'inktpot' noemd. Pas toen na een duuk in'e inktpot ut oplopen fan een fik se diaree eerder regel dan uutsondering wudde, gingen de gedachten uut naar een andere lokaasie met skoaner water. Na enig gehassesskrab wudde in 1904 dan oek ut luukse swemparadies De Groate Wielen opend, in 1934 folgt deur ut eerste binnenbad - kortweg Ut Overdekte - an ut Jacob Catsplein. De aansichtkaaten dy't hiernaast afbeeld binne salie bij feul stadsgenoaten dan oek dierbare herinne ringen oproepe waar gien Blauwe Golf of Kalverdiekje an tippe kan. RIJWIELEN mta i CU

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 10