8 Het schoolreisje van de kleuterschool van Juf Bender helemaal naar het Bos van Ypeij, 1946. Links het Hervormd Rusthuis; rechts de Noorderkerk in de Grote Kerkstraat. (Foto: Collectie R. Kuipers) deringen van de geallieerde legers. Later is mij verteld dat deze mededeelzaamheid tot een razzia heeft geleid, waarbij het hele huis op genoemde schoorsteen na, werd doorzocht. Op de vraag waarom mijn vader niet in Duitsland werkte, hield hij zich, zoals hij met mijn moeder had afge sproken, stokdoof. Toen de Duitsers ein delijk vertrokken en de spanning was ver broken, bleef er één wat aarzelend achter en vroeg bij de winkeldeur of mijn vader ook schoensmeer verkocht, waarop mijn vader bevestigend knikte en tot zijn grote schrik meteen besefte wat hij had gedaan. De Duitser glimlachte, gaf een knipoog en vertrok. Van deze razzia herinner ik mij dat ik, misschien wel thuiskomend van de kleuterschool van juf Bender, de tijd dat de razzia duurde aan de overkant heb gestaan temidden van een groep belang stellenden, tot de kust weer veilig was. Andere herinneringen zijn de hoog in de lucht vliegende geallieerde vliegtuigen die om de radar te misleiden stroken zilverpa pier uitgooiden, die overdag flikkerend in het zonlicht naar beneden dwarrelden; de brand in Werkmanslust in 1944 nadat een geallieerd vliegtuig zijn lege brandstoftank had laten vallen; het vanwege brandstof- schaarste omkappen van een grote boom door bewoners van de Mariahof, waarvan ik nog een grote tak voor onze kachel mee naar huis heb gesleept. Nog zie ik bij de bevrijding de eerste BS-ers (Binnenlandse Strijdkrachten) in hun overalls op straat verschijnen. Onvergetelijk was de intocht van de Canadezen op de Groningerstaat- weg. Ik mocht met mijn ouders mee om ze te verwelkomen op de hoek van de Bleeklaan. Daar kreeg ik mijn eerste cho coladereep. Een naoorlogse herinnering is de brand in twee pakhuizen aan de over kant van de Dokkumer Ee. Pliesie! Bal in de buse! De straat was de speelplaats voor kin deren, maar vooral een brede stoep, nu een groenstrook aan de Oldegalileën voor de woningen van Eigen brood bovenal. Deze bij ons als 'de stoep' bekendstaande speelplaats was het terrein voor het hin kelen, knikkeren, toen nog met geverfde kleiknikkers, tollen/toppen, overzettertje spelen, hoepelen of krijten met scherven van dakpannen met speelkameraadjes Wim Hoexum, Eli Platte, Johan Rijpstra, Klaas Postma (Pieterseliewaltje), Martin van der Tempel (Eigen brood bovenal), die Buurjongens, van wie twee op schaatsen, rui men sneeuw voor de broodkarrenschuur van Broodfabriek De Zelfstandigheid (Foto: Collectie R. Kuipers) viool kon spelen en Gelske Brugman. In 1945/46 ging ik naar het particulie re kleuterschooltje van juf Bender op de hoek van de Bagijnestraat en Bagijne- steeg. Hoe spannend was het eerste schoolreisje met de bus helemaal naar het bos van Ypey. Misschien dankzij de goede vooropleiding van juf Bender kwam ik in het schooljaar 1946/47 direct in de tweede klas van de openbare lagere school num mer 19, de Arendstuinschool bij juf Berg- sma. Van mijn medescholieren herinner ik mij nog de namen Klaas van Eik, wiens vader een taxibedrijf had op de Noorder- weg, Ype Greben, zoon van het school hoofd, Robbie Winkel uit de Pijlsteeg en mijn buurtgenoot Martin van der Tempel. De jaarlijkse Sinterklaasvieringen in De Harmonie behoren tot de blijvende herin neringen. Meester Greben vervulde ieder jaar zijn rol als Sinterklaas en de leer krachten voerden een sprookje op; ik her inner mij nog het prachtige Vrouw Holle. Door onze verhuizing naar de Groninger straatweg werd ik in 1949/1950 overge plaatst naar klas vijf van de gemeente school nummer 30, de zogenaamde Finse school bij meester Alting. Witte verf Hoe jammer vond ik het dat ik tijdens de wandeling die ik aan het begin noemde, ontdekte dat mijn vroegere thuis in de Pieterseliestraat met witte muurverf was beschilderd. Misschien passend in de moderne tijd, maar mijns inziens doet het afbreuk aan de straat van mijn herinne ringen. LfOViflLC^tA,®

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 10