Opstand van de jeugd 11 Dirk Swierstra In de jaren vijftig zette de jeugd zich af tegen de gevestigde orde. Dat begon in Leeuwarden niet -zoals vaak wordt aangenomen- in 1954 met rellen op de Nieu- westad naar aanleiding van de film van Bill Haley, Rock around the Clock. Nee, het waren drieduizend jonge schoolkinderen die in 1952 het gezag op de proef stelden. De Bond van Marktkooplieden organi seerde, tegen een lage entreeprijs, op woensdag 3 december 1952 een Sin terklaasfeest in de benedenzaal van de Beurs aan de Wirdumerdijk. Het feest zou worden opgeluisterd met een poppenkast, een buikspreker, en natuurlijk een bezoek van Sinterklaas en zijn zwarte Pieten en vanzelfsprekend konden de kinderen op een traktatie rekenen. Met vooruitziende blik hadden de organisatoren het meubi lair uit de Beurs verwijderd. Het Sinterklaasfeest liep anders dan de organisatoren hadden kunnen vermoe den. Toen de deuren van de Beurs open gingen, stroomden ongeveer drieduizend nog jonge kinderen, de meesten zonder begeleiding, naar binnen. De poppen kast en de buikspreker wisten de aan dacht van een klein deel van het jeugdige publiek nog wel vast te houden, maar het grootste deel had zich kennelijk voorgeno men de net gerestaureerde beurszaal te slopen. Binnen de kortste keren hadden de marktkooplieden het jonge volkje niet meer in de hand. De lieve jeugd van toen (waarschijnlijk de opa's en oma's van nu) klom op de vensterbanken en de schotten tussen de handelarenboxen. De toenma lige marktmeester Groendijk zag de wan orde van kwaad tot erger worden. Wer den op de ene plaats honderden kinderen verjaagd, op een andere plaats doken ze weer op waar ze hetzelfde kattenkwaad opnieuw uithaalden. Toen de markt koopman Gerrit Visser en twee van zijn collega's in een hoek van de zaal de aan wezige kinderen tracteerden op appels, ontstonden er wilde tonelen. Een horde ongedisci-plineerde kinderen belegerde de drie kooplui. De al bestaande verwarring steeg ten top toen de kinderen de kisten IwJer Itlnd naaf het St. Nrcolassfeeit met appels veroverden en met de appels begonnen te voetballen en te gooien. In het tumult ging de poppenkast tegen de grond, en de buikspreker zag een verder optreden ook niet meer zitten. Acht agenten versus drieduizend kinderen Twee agenten liepen het gebouw in om orde op zaken te stellen, maar toen ze de puinhoop binnen in ogenschouw namen, stonden ze snel weer buiten. Met deze krioelende massa was niets te beginnen. Ze pikten een derde agent op, raapten alle moed bijeen en gingen weer naar bin nen. De zwoegende en zwetende agenten probeerden de kinderen in het gareel te krijgen. Maar dat mislukte want de lie verdjes kropen gewoon onder en tussen de agenten door. Toen was er een briljante geest die dacht dat hij de meute wel onder controle kon krijgen door taaipoppen uit te delen, maar ook deze goede man werd tegen de vlakte gewerkt. Hij werd door honderden ukkepukjes omver gelopen, met taaipop pen en al. Enkele kinderen liepen, om maar zo snel als mogelijk was bij de vol gende 'attractie' te zijn over hem heen alsof hij deel uitmaakte van de vloerbe dekking. De aanwezige politieagenten kregen tenslotte versterking onder aan voering van de adjudant Slots. Acht agen ten namen de strijd op tegen drieduizend losgeslagen jongetjes en meisjes. De strijd verliep chaotisch. Eén van de agenten antwoordde een gearriveerde journalist 'Het zijn tenslotte kinderen'. Een andere agent begon in het gewoel taaipoppen uit te delen, terwijl zijn collega's pogingen in het werk stelden om de chaos in de grote zaal te beteugelen. Behalve dat er toen al vijfhonderd kilo appels was uitgedeeld, waren er ook al enorme aantallen taai poppen uitgedeeld. Warm onthaal voor de Sint Op het hoogtepunt van de wanorde schreed Sinterklaas met zijn zwarte Pie ten de Beurs binnen. De nieuwe bezoe kers werden meteen verwelkomd met een hagelbui van appels. De waardigheid van de Sint liep een flinke deuk op toen hij en zijn knechten door de kinderen als speel ballen door de zaal werden getrokken. Omdat de zwoegende agenten er niet in slaagden een einde te maken aan de wilde tonelen, werd besloten de zaal te ontruimen. Dat was echter gemakke lijker gezegd dan gedaan, het kostte de politie de grootste moeite de kinderen naar buiten te werken. Na ontruiming bleven honderden appels en taaipoppen, tientallen mutsen, sjaals, en een schoen als stille getuigen op het slagveld achter. Toen de uitgeputte agenten uiteindelijk het gebouw leeg hadden en de deuren wil den sluiten, vonden zij nog een jongetje. Hij was achter een geopende deur bijna platgedrukt en zat daar al een half uur vast met zijn jas klem tussen een van de bronzen deuren. Het is niet bekend of de Bond van Markthandelaren ooit nog een Sinter klaasfeest heeft georganiseerd. Leovoc^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 13