14 De blootgelegde fundering van de voormalige Orangerie in de Prinsentuin, september 2002 (Foto: Thom Zomerschoe) flessen en ook van aardewerk kruikjes. We ontdekten dat deze vondsten in soort en datering overeenkomen met die welke in 1987 op de bodem van de grote vijver in de Prinsentuin werden aangetroffen: fles- senglas uit de 18e en 19e eeuw. De oudste scherven zijn van flessen van licht-mos- groen glas met lange hals en bolle buik; de meeste scherven zijn van latere datum van donkergroene flessen met lange hals en meestal hoge ziel. Van het gebruik van het gebouw als sociëteit, de derde functie, troffen we behoudens misschien het koperen tap- kraantje geen duidelijke sporen aan. De vondst van diverse scherven van brande wijnkruikjes en een aantal pijpenkoppen wijzen wel een beetje in die richting. Onze conclusies zijn slechts voorlopig van aard en dienen dus op basis van de verzamelde informatie en verder litera tuuronderzoek al of niet ondersteund te worden. Het laatste woord is dus zeker nog niet gezegd. Niettemin zijn wij als werkgroep voor dit moment al blij met de opgedane practische ervaring. Vooral omdat het hier een project betreft waarbij het niet zozeer gaat om de cultuur-histo rische waarde van het enkele monument maar om het object in zijn historische sociaal-maatschappelijke en stedelijke context: een nieuw aspect van de monu mentenzorg. Het team Ons team bestond uit vijf man in wisse lende samenstelling: Auke van der Kooi (metaaldetectie), Henk Olij, Willem Rem, Thom Zomerschoe en kraanmachinist Koos Andreae van de firma Wassenaar uit Deinum. Leo van der Laan en de man nen van de dienst Openbaar Groen gaven geestelijke en fysieke ondersteuning. Bij de voorbereiding werd overleg gevoerd met Grytsje de Boer en Wieger van der Schaaf, projectleiding Prinsentuin en met Piet Braam, landschapsarchitect, allen verbonden aan de dienst Stadsontwik keling. Ook mochten wij ons verheugen in de warme belangstelling van wethou der Arno Brok. Tijdens de duur van onze opgraving hebben we heel wat geïnteres seerde stadgenoten de bedoelingen en de betekenis van onze aktie mogen uitleggen en bij die gelegenheid de vereniging Aed Levwerd kunnen promoten. Op een later tijdstip, zullen wij in samen werking met Leo van der Laan uitgebreid en in detail rapporteren over onze bevin dingen en conclusies. Leovdic^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 16