Oait in Liwwadden 15 Jan Faber Oait strekten de weilannen sich ten noor den fan'e Spanjaardslaan uut soa fer as je sien konnen. Op 19 mei 1568 wudden hier Spaanse soldaten, dy't op weg waren fan Harlingen naar Heiligerlee, op kosten fan'e stad fan un natsje en droogje fersien en se mochten der oek foor een nacht hun tenten opslaan. Uut angst foor ferstoring fan'e openbare orde fon ut stadsbestuur ut ferstandig om ut rauwe soldatefolk mar buuten de stad te houwen en se mar te trakteren op'n warme maaltied en een hartfersterkinkje. Deur deze opstelling hewwe se de stad fast en seker feul onheil bespare kennen. Der waren ommers foorbeelden te over fan plunderende en brandskattende soldaten, dy't ut niet soa nau namen met mien en dyn. Al met al mut ut een indrukwekkend tafereel weest hewwe want tot op'e dag fan fandaag wurd deur de naam de herinnering an deze benaude meidagen an ut begin fan'e tach tigjarige oorlog levendig houden. Foor die tied noemden de Liwwadders ut diekje 'de weg naar ut Lazarushuus' of de 'Leproa- zeweg', dat sien naam te danken had aan de opfang fan lepralijers of melaatsen, meensen dy't niet bepaald een gastfrij onthaal fiene konnen bij de logementhou wers in'e stad, bang foor besmetting as se waren. Overdags mochten se, fersien fan un 'kleppe', een soarte fan waarskuwings- teken, in'e stad om un paar penningen of een aalmoes bedele. Oek hewwe der as onderdeel fan de in 1619 aanleide ferde- digingswerken fan'e stad loopgraven leit dy't nog op'e kaart fan 1847 aangeven staan. Toen in 1827 fan riekswege an'e stad opdroegen wudde om een lokasie foor een begraafplak buuten de beboude kom an te wiezen, fïel ut oog op'e ouwe kloasterterp Fiswerd waar tot 1510 ut Sint Annakloaster staan had, maar waar van de kloasterlingen uut angst foor - oek al weer - plunderende soldaten hun heil binnen de stad socht hadden. Pas in 1833 wudde de eerste Liwwadder op deze nije begraafplaats begroeven. In 1874 ont- ston hier in ut kader fan een fan'e eerste sosiale woaningbouwprojekten ut latere lesbaankwattier, noemt naar de iesbaan dy't daar in 1895 opent wudde. In 1902 skonk de oud-burgemeester Mr. Wilco Julius van Weideren baron Rengers en sien frou drie perselen weiland an'e stad om der een mooi park op an te leggen. Op 25 oktober 1904 wudde ut plan fan tuunarsitekt Copijn uutkoazen om uut- foerd te wudden, nadat dertien andere ontwerpen feulsten te duur fonnen wur- den. De noordoasthoek fan ut nije park wudde inrichten as kienderspeultuun en fan ut eigenlike park afskeiden. Tot foor enige maanden terug hadden je hier oek een prachtig deurkiekje op'e peerdeweide of - soa't de wat ouwere Liwwadders ut noeme: 'ut joadeland'. De ouwe baron su sich waarskienlijk in sien graf omdraaie as'ie sien kon, wat sien opfolgers der - oek al is ut mar foor tiedelijk - foor afgriese- lijke bouwsels del sette laten hewwe. Leovdic^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 17