22 Atelier van de firma Ibelings rond 1910. Van links naar rechts: Van der Veen, Post/na, Oost, Stel ling, Van der Roest, Scheffer en Schuurhof (collectie Van der Roest) humoristische situaties. In de familie doen daarover nog steeds verhalen de ronde, zoals het volgende: Moeder was boodschappen doen en vader moest dus ook op de winkel letten. Er komt een man binnen en hij vraagt naar een oer- stroeper. Vader denkt het verkeerd te ver staan en vraagt nog eens wat de klant wil. De man herhaalt zijn boodschap waarop vader antwoordt: die verkoop ik niet.De man kijkt hem vreemd aan en verlaat de zaak. Als moeder thuiskomt en het verhaal hoort, lacht ze en zegt dat er genoeg in de winkel liggen: overhemden! De concurrentie was groot met het gevolg dat wij als kinderen niet mochten omgaan met kinderen van andere kleermakers, Pietersma op het Vliet en Hengst in de Bote van Bolswertstraat. Ook moesten wij er goed opletten dat we alleen kochten bij mensen die ook bij ons klant waren. Organiseren als hobby Naast het kleermakersvak had vader een grote hobby; iets organiseren. Hij was aktief in de Vlietster buurtvereniging Lyts Begjin als voorzitter, in de speeltuinvereni ging Insulinde, waaruit later de Lunato- kermis voortkwam, in de toneelvereniging de Oosthoek en in de winkeliersvereniging met dezelfde naam. Verder was hij betrok ken bij de 1-2-3- kerkbouwactie, bij de opzet van het dierenasiel en vooral bij de demping van het Vliet. Vader had op verzoek van zijn vriend Lodewijk Meeter de blauwe kampioens wimpel voor het skütsjesilen gemaakt. Vele jaren later werden vader en moeder geïnterviewd voor het televisie-program ma De VARA feliciteert. Ik heb toen die kampioenswimpel opgehaald en voor deze wimpel vond het interview plaats. Nadat vader in de zestiger jaren een hersenbloeding had gehad, werd de win kel gesloten en verhuurd als opslagruim te. Aanvankelijk bleven mijn ouders er wonen, maar na een stop in de Populier straat, eindigden ze hun leven in Eras- mushiem. Hendrik van der Roest was één van de laatste echte maatkleermakers. Het telefoonboek vermeldt er geen meer in Leeuwarden. In één ding heb ik mijn vader zeker teleurgesteld: ik heb nooit de behoefte gevoeld kleermaker te worden. Een winters verhaal Mijn vader groeide met twee broers rond 1920 op in het Leeuwarder Old Burger Weeshuis. Tijdens bijeenkomsten van 'potbroers' en 'potzusters' werden veel ver halen verteld, waarvan er hier één volgt. Het is winter en zoals wel vaker gebeurde, de binnenplaats van het weeshuis werd onder water gezet. De wezen konden naar hartelust schaatsen zonder veel controle van de begeleiders. De kleermakerswinkel aa?i het Noordvliet 419 (collectie Vati der Roest) Leovdic^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 24