23 De ijsbaan op de binnenplaats van het Old Burger Weeshuis aan het Zaailand rond 1920. De vrouw met de hond is het hoofd van de naaikamer; rechts van haar de portier van het weeshuis (collectie Van der Roest) Op een goede avond besloten de jon gens dat schaatsen op de binnenplaats niks was. We moeten een tocht maken was de algemene stemming. En dus gin gen de jongens naar vader Tiemersma om toestemming te vragen. De vader: 'wat willen jullie nou? Zulke slechte schaat sers en dan een tocht maken? Dat wurd niks. Alleen ik zou dat kunnen.' Na enig aandringen -niet veel- vertelde vader Tie mersma: 'Ik moest eens naar Sneek. Het was mooi weer en ik dacht, weet je wat, ik heb mijn schaatsen bij me, ik ga terug schaatsen. De wind in de rug en mooi ijs, dus het ging best. Plotseling hoorde ik achter me een andere schaatser. Ik keek om en zag een man met behoorlijke snel heid naderen. 'Mij voorbij gaan', dacht ik, 'dat nooit'. Ik zette de streek er flink in en wat de man achter me ook probeerde, het lukte hem niet me in te halen. Bij de Potmarge remde ik af en mijn achtervol ger ook. "Verdorie', zei de man, 'jou kenne riede. Wie binne jou?' Vader Tiemersma antwoordde 'ik bin vader Tiemersma van het Old Burger Weeshuis in Leeuwarden. Wie binne jou dan?' 'Wel' zei de man 'ik bin Poepjes van De Lemmer, Fries kampi oen schaatsen.' De jongens waren onder de indruk en vader moest en zou mee om te schaatsen. Na wat opmerkingen als ik wil jullie niet voor schut zetten, was het dan zover. De jongens en vader togen naar de Potmarge. 'Harry, doe mij even de schaat sen onder' zei vader, die door zijn omvang niet meer bij zijn voeten kon komen. Harry aan het werk, maar het was niet goed. Douwe, Hendrik, Wietse allemaal probeerden ze de schaatsen onder te bin den, maar het was nooit goed. Tenslotte toch proberen en met een enorme smak lag vader op zijn kont op het ijs. Hij af. Wat bleek. Hij had, zo vertelde de portier later, nog nooit op schaatsen gestaan. Optocht van buurtvereniging Lyts Begjin, begin jaren '50. Voorop het bestuur; tweede van links Henk van der Roest (collectie Van der Roest)

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 25