Herkansing voor Provinciale Bibliotheek Fryslan 24 Hielkje Zijlstra Het gebouw van de Provinciale Bibliotheek, aan de Boterhoek, fascineerde mij als een, op het eerste gezicht, neutrale doos met een sprankelende inhoud. Het wordt dan ook omschreven als: 'één van Fryslans meest opmerkelijke bouwwerken uit de jaren zestig*. Recentelijk heeft het gebouw een grootschalige verbouwing ondergaan onder leiding van de oorspronkelijke architect, ir. P.H.Tauber (1927) uit Alkmaar. Dit aspect maakte het voor mij extra interessant om het gebouw op te nemen in mijn onderzoek naar bouwen in de twintigste eeuw met nadruk op de periode 1940-1970. Architect Tauber kreeg de kans om zijn gebouw, na dertig jaar, volledig opnieuw in te richten en van de nieuwste technie ken te voorzien, zonder dat het oorspron kelijke ontwerp geweld aangedaan zou worden. Sterker nog het oorspronkelijk concept kon op een betere, helderder, manier worden uitgevoerd dan in 1966 mogelijk was. Essentieel bij deze opgave was dat de oorspronkelijke architect er bij betrokken werd. Herbestemming is een zeer actueel onderwerp in de heden daagse architectuur, aangezien er in de nabije toekomst bij veel gebouwen uit de wederopbouwperiode de vraag van herbe stemming aan de orde zal zijn. Ontstaansgeschiedenis van de bibliotheek De beide bibliotheken, de Provinciale en de Buma, waren van 1849 tot 1897 gevestigd in het paleis van Justitie aan het Zaailand en van 1897 tot 1934 in de Kanselarij. De Provinciale Bibliotheek zelf kende haar oorsprong in de collectie van de Franeker Universiteit (1585-1811). Bij Koninklijk besluit werd in 1843 beslist dat een deel van het Provinciale archief en boekerij tot een publieke inrichting moest worden omgevormd. Het ging om 11.000 boeken, waarbij er sinds 1852 inderdaad sprake was van een bibliotheekzaal. Op 1 okto ber 1852 werd de Provinciale Bibliotheek van Friesland dan ook officieel geopend als een openbare studiebibliotheek. De Kanselarij, daterend uit de zestiende eeuw, was oorspronkelijk gebouwd als het Hof van Friesland. Vervolgens werd het gebruikt als hospitaal, gevangenis, bibliotheek, archief en museum. Zowel het Rijksarchief als de Buma bibliotheek werden in 1934 verplaatst. Er was door de beheerders van de Buma bibliotheek gespaard voor een eigen nieuw gebouw dat in 1934 in gebruik werd genomen. Door de beperkte openstelling en het weinige personeel werd in 1955 besloten de biblio theken toch weer samen te voegen, maar dan wel in een nieuw gebouw. Gedurende de oorlogsjaren waren de omstandigheden waaronder de boeken waren opgeslagen zeer slecht, maar ook in de leeskamer en het magazijn kon de temperatuur in de winter niet boven de 11 graden uitkomen, terwijl de leeszaal slechts ruimte bood aan 28 personen. In 1957 lag de collectie nog op vier verschillende plaatsen in Leeu warden opgeslagen, maar toen werden er voor het eerste concrete plannen gemaakt Leeszaal van de Provinciale Bibliotheek in de Kanselarij aan de Turfmarkt, 1966 Leovdic^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 26