25 voor een nieuw gebouw. In 1947 werd reeds besloten door Gede puteerde Staten dat er een nieuw, eigen gebouw diende te komen voor de Provin ciale Bibliotheek van Friesland. In 1951 werd grond aangekocht aan de Turf markt, die twee jaar later echter aan de PTT werd verkocht. Als nieuwe lokatie werd het Oldehoofsterkerkhof uitgeko zen. De Provinciale Staten stelden een nieuwbouwcommissie in en er werd over wogen of er direct een architect gekozen zou worden of dat via een openbare prijs vraag een keuze gemaakt zou worden. De directeur van de bibliotheek, dr. S. Douma, was voor de eerste optie omdat hij een intensieve samenspraak wenste tussen de architect en de bibliothecaris om tot een goed ontwerp te komen. De Provinciale Staten besloten eind 1953 echter toch tot het uitschrijven van een openbare prijsvraag. Uiteindelijk zou de organisatie hiervan en de omschrijving van de wensen en eisen nog geruime tijd in beslag nemen. De prijsvraag Er kwamen 165 inzendingen binnen voor de prijsvraag op 1 mei 1958. Bij de beoor deling moest men de termijn voor de jure ring verlengen van drie naar zes maan den, met als conclusie: geen winnaar. Er werden één tweede en drie derde prijzen toegekend. De jury adviseerde Gedepu teerde Staten om voor het vervolgtraject over te gaan tot een besloten prijsvraag of desnoods het ontwerp van de tweede prijswinnaar als uitgangspunt te kiezen. Directeur Douma was het ook hier niet mee eens en hij leverde, onder verzet van de rest van de jury, een minderheidsrap port in bij Gedeputeerde Staten met een Architect ir. P.H. Tauber (foto: Wiek Natzijl) andere toekenning van de prijzen. Hij wil de bovendien het vervolg niet inzetten met nog een prijsvraag maar wilde doorgaan met één van de architecten die afkomstig zou zijn uit zijn voorkeurslijstje. Onder de vier bekroonde architecten werd echter toch nog een besloten prijsvraag uitgeschreven en als winnaar hiervan werd, na vier vergaderingen, de 32-jarige P. Tauber uit Alkmaar aangewezen. Hij had als enige van de vier architecten een volledig nieuw ontwerp gemaakt. Dit was doorslaggevend om uiteindelijk voor dit plan te kiezen. De lokatie van de bibliotheek De Provinciale Bibliotheek van Friesland werd, vanuit historisch oogpunt gezien, op belangrijke grond in Leeuwarden gebouwd: de Noorder Plantage, het voor malige bolwerk. Aansluitend aan het ter rein van de Oldehove werden in 1583 de eerste stadswallen, als verdedigingswerk, om de stad aangelegd die in 1620 werden uitgebreid, maar al in 1824 weer werden ontmanteld, als één van de eerste steden in Nederland. Hierna kon het bolwerk als stadspark in gebruik worden genomen. Al spoedig werden er echter bouwlokaties voor een aantal grote openbare gebouwen in voorzien die elders in de stad geen plaats konden krijgen, zoals een gevange nis, een ziekenhuis, een manege en een beursgebouw. Het parkachtige noordelij ke deel van het oorspronkelijke bolwerk, waar de Prinsentuin sinds 1652 onder deel van uit maakte, is redelijk bewaard gebleven omdat het niet ten prooi viel aan grootschalige stadsuitbreidingen. Luchtfoto met in het midden, links van de Oldehove, de Provinciale Bibliotheek Leovdic^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 27