27 open vloer ontstond voor de open uitlening en balie. Vanuit de hal werden beide collec ties afzonderlijk bereikbaar gemaakt. De faciliteiten lagen inpandig en de publieks ruimten juist aan de gevels. Op de entresol werden de personeels-, kantoor- en dienst vertrekken met behulp van glazen wanden ingedeeld, waarbij ze aan een omloop kwa men te liggen rond het Perystilium. Door deze ingreep kon het volledige magazijn in het souterrain worden ondergebracht, waardoor er ruimte vrij kwam in de oor spronkelijke boekentoren. Vanaf het begin waren er problemen met de klimaathuishouding van het gebouw. De oplossing was dan ook één van de meest ingrijpende en tevens noodzakelij ke veranderingen, terwijl er uiteindelijk maar weinig van te zien is. Er werd een installatieruimte in het bovenste deel van de oorspronkelijke boekentoren gemaakt boven een plenaire zaal. De hogere geluid- sabsorptie die nodig was tussen de catalo gushal op de beganegrond en de studie zaal op de eerste verdieping, werd in de borstweringsrand van de vide, achter de houten betimmering aangebracht. Deze rand herstelde men weer naar het oude beeld nadat er ook de nodige luchtkana- len in kwamen te liggen. Het dakvlak met de lichtkoepels, boven de vide, werd opgetild eveneens ten bate van luchtkanalen. Men herstelde het oor spronkelijk lattenplafond er onder, waar door nauwelijks zichtbaar is hoe de instal laties aan het bestaande gebouw werden toegevoegd. Alleen in de depots zijn grote luchtkanalen zichtbaar toegevoegd. Een deel van het depot is voor 100% gecondi tioneerd uitgevoerd ten bate van de kost bare werken. De toekomst Aan het begin van 2002 werden er weder om plannen gemaakt, door Piet Tauber voor aanpassingen aan de Provinciale Bibliotheek in combinatie met het naast liggende Rijksarchief ter bevordering van de samenwerking. Naast de aanpassing aan de indeling, de uitbreiding van de opslagcapaciteiten voor het archief en bezoekersfaciliteiten komt er een lucht brug op de eerste verdieping om te voorzien in een 'droogloop' tussen beide gebouwen. De verbinding naar de Noorder- plantage blijft zodoende gehandhaafd. Hierbij wacht het bouwteam een nieuwe uitdaging aangezien de depots dan moe ten voldoen aan de Nederlandse archief wet. Dit betekent dat ze volledig gecon ditioneerd moeten worden. Dit vereist opnieuw een toevoeging van veel luchtbe handelinginstallaties. Tenslotte Tijdens de vernieuwing van het gebouw aan het eind van de negentiger jaren, vroeg de betreffende uitvoerder aan Piet Tauber, toen ze door een volkomen kaal geslagen gebouw liepen, of hij dit niet afschuwelijk vond, Tauber antwoordde: 'nee, ik krijg zelfde kans om mijn gebouw beter te maken dan dat het was, het wordt niet gesloopt en kan hierna weer 40 jaren functioneren, terwijl de basis in principe hetzelfde blijft.' Zijn leerzame conclusie, na de verbouwing in 1999, was: 'de struc tuur van een gebouw dient tijdloos, een voudig en helder te zijn. Zo niet, dan is verbouwen moeilijk. Hoe meer er gebouwd is naar opdracht, hoe meer zich dat later wreekt.' De vernieuwde entree van de Provinciale Bibliotheek, 1999 De hal ?net vide en studieruimte, 1968 LfOViflLC^tA,®

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 29