Nieuws van Aed Levwerd 29 Secretariaat: Postbus 2574, 8901 AB Leeuwarden of e-mail: aedlevwerd@hotmail.com Het Bonifatius-hospitaal kort na de oplevering in 1935 (Foto: Ch. Gombault) Nieuw deel van Leeuwarder Historische Reeks verschenen Tijdens de jaarvergadering van Aed Levwerd in juni werd Fontes Leovardien- si gepresenteerd. Dit zevende deel van de Leeuwarder Historische Reeks heeft een wat ander karakter dan de vorige. Het is aan één onderwerp gewijd: zestiende- eeuwse bronnen met veel persoonsna men, zoals lijsten van belastingplichti gen. De bronnen zijn door o.a. Meindert Schroor met grote zorg getranscribeerd en van een index voorzien, waardoor deze belangrijke tot nu toe moeilijk toeganke lijke archivalia voor iedere geïnteres seerde makkelijk raadpleegbaar worden. Leden krijgen op deze eigen uitgave van Aed Levwerd een fikse prijskorting. Pleidooi tegen sloop Bonifatiushospitaal Het Bonifatiushospitaal, een symbool voor de ontwikkeling van de gezondheids zorg in Leeuwarden, zal wellicht moeten wijken voor nieuwbouw. Het gebouw, dat nog tot 2004 of 2005 als ziekenhuis dienst doet, is verkocht aan een projectontwik kelaar uit Almere. Deze wil de noordvleu gel - inclusief de kapel - slopen. Enige jaren geleden is, overigens zon der succes, geprobeerd om het historisch waardevolle gebouw de monumenten status te geven. In januari van dit jaar hebben alle partijen in de gemeenteraad zich uitgesproken voor behoud van het authentieke deel van het ziekenhuis. Omdat het gebouw echter geen monu ment is, kan de eigenaar het slopen. De gemeente zegt machteloos te zijn, waar mee John Stoelinga, raadslid voor Leef baar Leeuwarden, het niet eens is. Hij vindt dat het gemeentebestuur zich te gemakkelijk neerlegt bij de plannen van de nieuwe eigenaar. Stoelinga heeft een alternatieve visie ontwikkeld, waarin de noordkant van het hospitaal als gezond heidscentrum wordt ingericht en de zuid kant als appartementencomplex. Tijdens de jaarvergadering van Aed Levwerd in juni 2002, pleitte o.a. Witsen Elias voor behoud van het Bonifatius hospitaal. Volgens Hendrik ten Hoeve, Leeuwarden-kenner en raadslid voor de PvdA, liggen er zeker mogelijkheden voor de politiek om de bouwer te beïnvloeden. Het bestemmingsplan geeft aan dat op dit gebied de functie van ziekenhuis ligt. Nieuw radioprogramma Leeuwarden toen op lokale omroep Mercurius Ad Fahner en Jesse Wassenaar, spraak makende leden van Aed Levwerd, zijn onlangs gestart met de presentatie van een radioprogramma op lokale omroep Mercurius. Het programma, Leeuwarden toen, is elke zaterdag te beluisteren van 12.00 tot 13.00 uur en wordt zondags (18.00-19.00 uur) herhaald. Centraal staat steeds weer een andere Liwwadder. Suggesties zijn welkom. Leeuwarder Historische Activiteiten succesvol Aed Levwerd en het Historisch Centrum Leeuwarden organiseerden in september de traditionele Open Monumentendag (OMD). Ook dit jaar trok de dag weer minstens drieduizend bezoekers. Het landelijke thema handel was in Leeu warden toegespitst op pakhuizen. Vooral de monumentale pakhuizen aan de Oos tersingel en de Tuinen, en de voorma lige doodskistenfabriek aan de Minne- mastraat trokken veel bekijks. De dag werd geopend door burgemeester Margreeth de Boer. Na de openingshande ling ontving Hendrik ten Hoeve, drijvende kracht achter de OMD in Leeuwarden, een prijs van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen voor zijn inspanningen ter behoud van het stadsschoon. Op 18 september hield Marcel Broer- sma een lezing over de jubilerende Leeu warder Courant; aansluitend was er een excursie door het gebouw van de krant. De excursie naar Meppel op 5 oktober, waar de deelnemers door burgemeester Den Oudsten van het station werden gehaald en zeer deskundig rondgeleid werden door Thijs Rinsema, was zeer geslaagd. Nieuwjaarsborrel 'historisch Leeuwarden' op 6 januari 2003 Al weer voor de derde maal houden Aed Levwerd, Historisch Centrum Leeuwar den en Monumentenzorg een gezamen lijke nieuwjaarsbijeenkomst. Op maan dag 6 januari 2003 van vier tot zes bent u welkom in de voormalige synagoge (dans school Saco Velt) aan de Sacraments straat. U ontvangt nog een uitnodiging. Leovoc^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 31