Brievenbus/mailbox31 31 De redactie van Leovardia reserveert graag ruimte voor brieven van lezers. Zij behoudt zich wel het recht voor brieven in te korten. Ons adres: Grote Kerkstraat 29, 8911 DZ Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl Benninga's margarinefabriek Ik kreeg bij kennissen Leovardia in han den en het stukje Benninga's Friesche Margarinefabriek trok mijn aandacht. Vader heeft meer dan 40 jaar daar gewerkt en ik ben daar dus opgegroeid als oudste dochter. Alle wel en wee meegemaakt. Ik was 2 jaar toen ik daar aan de Harlinger Trekweg kwam wonen. Ik weet niet of alles klopt zoals het er staat, maar 1 ding is zeker. Frans de Vries Robles was geen schoonzoon van Izaak Benninga. Deze Benninga had 1 zoon en dochter Mia. Wonen in Amerika en Canada. En Jakob Benninga had twee dochters: Jetty en Mieke. Jetty woont in Canada en Mieke in Amstelveen en daar heb ik nog zo af en toe kontakt mee. En de zoon van Simon Benninga is kort geleden overleden (dat was Leo Benninga) die het kamp Wester- bork heeft overleefd. Enkele jaren geleden ook nog eens ontmoet maar hij had grote moeite om er nog over te praten. Maar toen ik hem vertelde dat ik mij nog veel herinnerde van zijn vader (die ook op de Margarine fabriek werkte) wilde hij toch praten. Maar de broers Izaak en Jacob konden niet zo goed met elkaar overweg vandaar dat ik dit even recht wilde zetten. Deze Jaap Benninga was een heel fijn mens, die ik mij nog goed kan herinneren. Als deze heren overkwamen uit Amsterdam dan landden ze op de basis van Leeuwarden en werden dan opgehaald. Van mijn Moeder kregen ze koffie op kantoor en broodjes. Ze hadden een aardig eigen kantoor met bad en ook een bed. De dochter in Amstel veen vertelde me onlangs nog, dat ze nog steeds verdriet had van wat er met Vader is gebeurd. Een ingrijpende gebeurtenis. Inmiddels leven er nog maar weinig men sen van de vroegere werknemers. A. Westra-Zijlstra, Leeuwarden Margarinefabriek N.V. Benninga, 1938. Deze foto van H. Mellema werd ingestuurd door Gerrit Visser Foto margarinefabriek In het laatst verschenen nummer van Leovardia stond een artikel over Ben ninga's Friesche Margarinefabriek, waar bij één van de eerste tankauto's in Leeu warden, een Kromhout, was afgebeeld. Ik heb thuis een foto, waarop niet alleen het fabrieksgebouw staat, maar ook een schip voor de wal, vaten op de wal en -waarschijnlijk- dezelfde tankauto. Mis schien is het een aardig idee deze foto in Leovardia af te drukken. Gerrit Visser, Leeuwarden Afbraak Nieuwe Toren In Leovardia nr. 8 staat bij het artikel over Sint-Jacob in Leeuwarden een tekening van Albert Martin. Er onder staat dat de afbraak van de Sint-Jacobskapel is afge beeld. Nadere beschouwing van de teke ning brengt mij echter tot de overtuiging dat hier de afbraak van de Sint-Jacobsto- ren in plaats van de Sint-Jacobskapel is weergegeven. Allereerst valt het uitzonderlijk zware muurwerk op. Een muurdikte van naar schatting anderhalve meter is te veel voor een laatgotische kapel. Verder blijkt uit het beloop van de getekende straat kanten dat het perceel op de hoek Klok- straat/ Grote Hoogstraat is gelegen; de plaats van de toren. Zelfs is nog te zien dat de straatkant van de Klokstraat even voor de aansluiting met de Grote Hoog straat een kleine zwenking in noordelijke richting maakt. Dat was noodzakelijk vanwege de iets buiten de rooilijn uitste kende, half ingebouwde traptoren; zie ook de foto van J.F. Lomans, twee bladzijden verder. De Sint Jacobskapel staat er nog. Het is het verticaalgelede, aansluitende gebouw. Door de bouwkundige toestand van de toren was bij de sloop enige haast geboden. Kennelijk heeft men in afwachting van de ontruiming van de kapel de westmuur van de toren voorlopig tot aan het dak van de kapel laten staan. LeOVdLC^LA, It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 33