Liwwadders, waar is dit? vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leeuwadders, waar is dit?' Leovdic^ la. It 33 Leovardia zet een traditie van 't Kleine Krantsje voort. Jarenlang Wij stellen u dezelfde vraag. Liwwadders, waar is dit? Oplossingen voor 1 februari 2003 schriftelijk, onder vermelding prijsvraag naar Historisch Centrum Leeuwarden, Grote Kerkstraat 29, 8911 DZ Leeuwarden of per e-mail historischcentrum@leeu warden.nl Onder de goede inzenders wordt een boekenbon van 15 euro verloot. Op de foto in het juninummer was de Fabrieksteeg afgebeeld. Ale Prins -hij heeft de boekenbon gewonnen- herkende de plek aan het schoolgebouw op de ach tergrond en met behulp van een oude stadsplattegrond. Op grond van het ken teken van de auto dateert hij de foto vlak voor de afbraak van de huizen (beginjaren zeventig? Prins vermoedt dat Auke Visser, bijgenaamd de sloper, de chauffeur van de vrachtwagen is. Daarentegen meent S. Scherstra dat het een auto van de Lijempf is, want dat staat, volgens hem op het dak van de auto. P. Poelstra uit Stiens denkt ook dat het autootje van de Lijempf is. Hij houdt het op een ijs- wagentje. Dat waren, schrijft hij, kleine lichte wagentjes met vakken er in. De chauffeurs/bezorgers hadden drie haken, twee korte en één lange, waarmee het ijs werd aangetrokken. De staven ruw ijs wer den door de hele stad en naaste omgeving bezorgd bij hotels, cafés en viswinkels. Het portiershok A. Holwerda, herinnert zich dat bij de ingang van het Lijempfterrein een opval lend portiershuisje stond. Hij vroeg zich af of de portier ook overwegwachter was. Ook bij P. Poelstra riep het portiershuisje veel herinneringen op. Naast het portiers- hok hing volgens Poelstra een groot bord met haakjes. Op de fabriek had iedereen een penning, 's morgens moesten de werk nemers hun penning op het bord hangen. Als de fabrieksfluit ging, vervolgt Poelstra dan moest de portier opnemen welke pen ningen ontbraken, zodat duidelijk werd wie ziek of te laat was. Later werden de penningen vervangen door een prikklok; de kaarten moesten op zaterdagmiddag bij het naar huis gaan aan de portier wor den afgegeven. De foto van de Fabriekssteeg riep nog meer herinneringen bij Poelstra op, zoals het vervoer van boter en kaas per trein. De firma's Niemendal, Zetstra en Hiem- stra brachten de goederen naar het sta-

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 35