5 De nieuwe Sint Dominicuskerk nadert haar voltooiing, maart 1937 niet meer regionaal betrokken. Het voor die tijd moderne neobarokke zilver werd gekocht bij de Leeuwarder zilversmeden Gebroeders Oosterbaan, die het op hun beurt bestelden bij de zilverwerkfabriek van Rentrop in Duitsland. In notulen van het kerkbestuur van 1858 lezen we: De voorzitter verlaat eenige ogenblikken de vergadering, terug komende heeft hij bij zich, eene zeer fraai en kunstig bewerk te Ciborie vervaardigd door de Heeren Gebroeders Oosterbaan, Goud en Zilver smeden alhier. Na de bezigtiging van dit kostbare stuk geeft de voorzitter aan de kerkmeesters te kennen het Zelve als een geschenk te heb ben ontvangen. Protest van pastoor Goossens Na 1853 werden de vier Statiekerken in Leeuwarden opgedeeld in twee parochies, de Sint-Dominicus en Sint-Bonifatius. De Dominicanen kregen van de aartsbisschop de achtergelegen kerk en ook de inventa ris van de Franciscanen toegewezen. De Franciscanen verzetten zich hier hevig tegen. Later verzette ook pastoor Goos sens van de Dominicus zich er tegen; hij (de Orde) was bang voor strijd tussen de twee kloosterordes. Aan zijn eigen kerk bestuur schreef hij: Ik joannes henricus Goossens, priester van de orde der Predik- heeren, pastoor of deservitor der parochie van den H.Dominicus te Leeu-warden, gehoorzamende en mij ten volle onderwer pend aan het bevel van mijnen Overste de Hoog Eerw. Pater A. Danras, Vicarius generalis der H.orde van de E.E.P.P. Pre- dikheeren in Nederland, protesteer door deze tegen de overdragt der goederen van de H.Franciscus-statie te deze stede aan de statie van den H.Dominicus alhier. Ik verklaar daarenboven de overdragt van genoemde goederen voor Gods H.kerk van gene waarde en nietig, aan dat gene vruchten van deze goederen zonder gewe tensbezwaar kunnen worden genoten, zoolang het voordeel des H.Apos-tolische Stoels wegens deze zaak niet is kenbaar gemaakt. Maar de kerkmeesters zetten door en kregen hun gelijk uit Rome. Na tien jaar procederen kregen zij de kerk uiteindelijk in handen. De huidige Dominicuskerk bezit 23 beel den, vervaardigd in vooraanstaande ate liers in het zuiden. Bijzonder voor Leeu warden en voor het gehele noorden van ons land, zijn zes beelden, waarvan twee meer dan levensgroot. Zij zijn gesneden door het atelier Gebroeders Goossens uit Den Bosch. Deze beelden uit 1857, kwamen uit het oude Hoogaltaar van de 'paters' kerk aan de Speelmansstraat. Het kerk bestuur was indertijd zo tevreden met het resultaat dat het de Gebroeders Goossens in 1860 een getuigschrift en 'twee Gouden Cylinder horologieen' aanbood. De beel den worden thans in opdracht van het parochiebestuur gerestaureerd. Ook uit het atelier Goossens stamt de preekstoel. Deze werd in 1874 voor 1800,-. gebouwd en geheel in Vlaamse neobarokstijl uit gevoerd. De beelden en panelen stellen naast Sint-Dominicus, de grote predikers en geleerden uit de Dominicaanse Orde voor. Leovdic^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 7