6 Schooljeugd schenkt ampullenblaadje In 1882 werd Wiardastate te Goutum op afbraak verkocht. De liturgische voor werpen uit de kapel van de state wer den (volgens de overlevering) begin 1900 aangeboden aan het Fries Museum voor een zilvertentoonstelling, maar niet aan vaard wegens hun 'Roomsche' karakter. Sindsdien is deze collectie spoorloos. De houten reliekhouders met relikwieën, bij behorende charters en brieven van Paus Clemens de XIV uit deze kapel, zijn wel bewaard gebleven en vóór de afbraak van de state overgebracht naar de Sint-Domi- nicuskerk. Er blinkt niet alleen goud en zilver in de Sint-Dominicus. Ook nietige voor werpen zoals een vernikkeld ampullen blaadje met inscriptie, een geschenk voor pastoor H.van Dijk, wordt bewaard. In de huiskroniek van de paters staat deze schenking nauwkeurig opgetekend: Om half tien werd de Pastoor ontvangen in de Zusterscholen. Afgehaald door bruid jes werd hij de school der arme kinderen ingeleid die hem tweestemmig een feestlied toezongen. Aan dit lied voegden de arme kinderen eene feestgave toe, bestaande uit twee ampullen met vernikkeld schenk- blaadje waarop inschrift. De kinderen der St.Elisabethschool voor lager onder wijs aan den Zeer eerwaarden Pater H.A. Benedictus van Dijk Ord.Praed. Pastoor der Sint Dominicuskerk op zijn koperen Pastoorsfeest 2 December 1917. In het begin van de twintigste eeuw groeide het aantal parochianen gestaag en de kerk kocht nieuwe zilveren voor werpen. Daaronder stukken uit Leeuwar der ateliers van Y.Th. van Erp en enkele zeer fraaie stukken van S.F. Doodkorte. Behalve enkele pastoorsportretten bezit de kerk niet veel schilderijen (meer). Eén schilderij voorstellend De Heilige Drie eenheid is echter wel interessant. Het is gesigneerd door Ary Scheffer. In de eerste helft van de negentiende eeuw was hij in Frankrijk een beroemd schilder van bij belse en religieuze voorstellingen. Het is vermoedelijk geschilderd tussen 1842 en 1849. Volgens Scheffer-kenners moet in ieder geval het middengedeelte door Ary Scheffer geschilderd zijn. Het is aan de recessie in de dertiger jaren te danken dat de beelden, preek- en biechtstoelen nog bestaan. Hoewel er in A.R.P. Benedictus van Dijk, pastoor Sint Dominicuskerk 1905-1927, en R.P. Alvares van Noord, kapelaan Sint Dominicuskerk 1904- 1913. Bij de deur de huishoudster Tine Zaal. Foto uit 1908, genomen aan de achterzijde van de nog bestaande pastorie in de Speelmans straat 1934-37 rijk werd gebouwd, werd er toch op de inrichting bezuinigd ondermeer door oude meubelstukken op te nemen in het interieur. Na de Tweede Wereld oorlog begon het parochiefonds bepaalde oudere stukken te vervangen door werk van hedendaagse kunstenaars. Dat stopte na het tweede Vaticaans Concilie abrupt. Het bestuur begon met de door de Duit sers geroofde klokken te vernieuwen. De klokken werden in 1948 opnieuw gegoten en gedoopt als Salvator, Sint-Dominicus en Sint-Maria. De Salvatorklok draagt het opschrift: '1948 obtruso nune teuto- nico cum fratribus in jubilo octavo coep- to saeculo sonore rursum praedico ore rotundo et libero benedic amus domino'. (Nu het bruine beest verslagen is, preek ik thans opnieuw met de predikbroeders in jubel over hun vestiging alhier voor zeven eeuwen met mijn sonoor geluid de boodschap: Laat ons de Heer loven - De parochianen van Sint-Dominicus hebben mij geschonken). Een massale uitverkoop van kerkelijke kunst werd de Dominicus na het Vaticaans Concilie bespaard. Ook alle textilia zoals kazuifels, koorkappen, stola's, enz. uit de neo-barok en neo-gotiek bleven praktisch onaangetast. Kostbare bibliotheek op vrijdagmarkt De bibliotheek van de oude statiekerk, die in 1937 ook mee verhuisde, ging helaas verloren. Die bibliotheek bestond in de achttiende eeuw al uit 308 banden. Hier van zijn slechts twee zeventiende eeuwse boeken door toeval bewaard gebleven. Na de verhuizing kwam de bibliotheek op zolder terecht, in de loop der jaren werd deze verzameling bedolven onder paro chieblaadjes. Zo kon het gebeuren dat bij een zolderopruiming in de jaren vijf tig de gehele collectie per ongeluk op de Leeu-warder vrijdagmarkt terecht kwam! Enkele boeken zijn in het Leeuwarder gemeente- archief terecht gekomen. Later, in de jaren tachtig van de vorige eeuw, bij de fusie van de vier Leeuwar der rooms-katholieke kerken tot Titus Brandsmaparochie en het opheffen van de pastorie van de Dominicanen, verdwenen helaas enkele voorwerpen die ook al in het staatboek van 1777 voorkwamen. Om geldelijk gewin verdwenen enkele Leeu warder stukken, zoals een staand horloge van Theunis Haakma, meubelen, schil derijen, een tweehonderddelig Meissner porseleinen servies en vier unieke acht tiende eeuwse glazen bokalen, met een op de Leeuwarder staties betrekking hebben de gravering. Deze verkoop kan men nu twintig jaar later nog slechts betreuren. Keerpunt 2000 In 1962 werd genoegzaam teruggekeken op het 25-jarig bestaan van het kerkge bouw. Bij dit zilveren feest werd door de parochianen een torenuurwerk geschon ken waar nog steeds het hele westen van Leeuwarden profijt van heeft. Veertig jaar lang werd er op de winkel gepast zonder dat er weer echt iets nieuws aan de inven taris werd toegevoegd. Behoudens dan 'de huiselijke truttigheid' uit jaren zeven tig en tachtig zoals gordijntjes, tapijt tegels, salontafels enz. Een keerpunt in dit alles is de nieuwe devotiehoek voor de parochiepatroon Titus Brandsma. Hij werd ontworpen door de Leeuwarder bin nenhuis-architect Henk Hulscher. Trots meldt de hardstenen plint de datum van dit keerpunt: Anno Domini 2000. Leovdic^ la. It

Leovardia, 2000-2018 | 2002 | | pagina 8