Meningen over de demping van het Vliet La» it 11 Jan Faber Op woensdag 8 september 1965 velde de Leeuwarder gemeenteraad het definitieve vonnis over het Vliet als waterweg. Met 29 tegen 5 stemmen werd het voorstel van B&W om het Vliet te dempen aan genomen. Tegen stemden de raadsleden Van der Veen, Santema, Visser, Kingma en Spiekhout. Met name de heer San tema hield een gloedvol betoog om het Vliet open te houden. Na een gedegen inleiding over de geschiedenis van het Vliet en de betekenis van haar nijverheid voor Leeuwarden door de eeuwen heen, luidde zijn slotpleidooi: Ik wol der mei alle krêft foar pleitsje, dat wy ek dit stik stêd, dat sa'n bisündere skiednis en sa'n bilangrike funksje hat yn de histoarje van Ljouwert, samar net priis jaen moatte. It wurdt in keale strjitte, dy't nea it karak ter fan in boulevard krije kin, en boppedat fait de moijens fan bipaelde gevels wei, omdat se nou ienkear sjoen wurde moatte yn ferhalding ta it wetter." Spiekhout: 'Ik zie de demping van het Vliet niet als een blijvende oplossing voor de verbinding van het oosten met de binnenstad. Was het niet beter om het Nieuwe Kanaal, een vrij nieu we gracht, te dempenDan zou inderdaad een mooie brede weg ontstaan, die ook de mogelijkheid van aansluiting op een hoek punt van het wegenvierkant zou geven.' Maar hoe dachten de Vlietsters destijds zelf over de voorgenomen demping van het Vliet? Zomaar een aantal reacties, opgetekend uit de monden van zowel jonge als oude Vlietsters, toen hen door Fenno Schoustra naar hun mening werd gevraagd: "Het Vliet dempen?" vraagt sla ger Dick Braaksma, "nou, jammer voor de Het Vliet tijdens de demping. (Foto: Leeuwar der Courant, 11 februari 1971) eendjes, maar heus: liever vandaag dan morgen!" De weduwe J. Annee, 89 jaar: "Wij binne oud, mut je mar denke, ons wudt niet meer vraagt of we het wel goed fiene. Mar 't spiet my wel voor de gesel- lichheid hoor, want dat is straks heus wel gebeurd De heer Hein Appeldoorn, 90 jaar en 90 jaar wonend aan 't Vliet: "Laat ze 't maar dichtgooie, hoor; als je zo oud wordt als ik, kan 't je allemaal niet zo heel veel meer schelen!" De weduwe G. Sijtema: "Tja, dempen an de ene kant is 't mis schien wel mooi, voor de stank en zo, maar an de andere kant: het is hier nou nog zo gezellig en dat blijft niet zo!" "Ik zeg gien woord! Gien geklets over dat Vliet!!!" Ook de ingezonden stukken in de Leeuwarder Courant laten vaak niets aan duidelijk heid te wensen over: G. De Vries: "Wat hebben wij eigenlijk voor een gemeente raad? Twee keer besluiten de heren om het Vliet te dempen en als B&W dan eindelijk het geld denken te hebben voor verdere demping van die blindedarm midden in de stad (het oostelijke deel was reeds gedempt - red.) - want anders kan ik het niet zien - dan zegt die raad warempel: toch nog eens opnieuw bekijken. Het is ook geen bewijs van vooruitstrevendheid. Ja, als ze met de vingers aan de Nieuwestadsgracht of aan de Voorstreek zouden komen, dan zou ik me daar met hand en tand tegen overzet ten. Maar het Vliet, dat al grotendeels is gedempt, heeft nu geen functie meer!" H. van der Roest, agerend tegen het voorstel van J.T. Vellenga om het voorste stuk Vliet open te houden: "Volgens mij moet de heer Vellenga nog steeds denken aan het Vliet toen hij nog woonde in de Oostin- dische buurt. Ja, Vellenga, toen zaten wij 's avonds nog aan de waterkant te vissen, zondagsavonds te kijken naar de vele boot jes die dan weer huiswaarts keerden en 's winters hielden we onze schaatswedstrij den onder elkaar op het VlietNu wilt u van het voorste stuk Vliet weer zo'n open riool maken. Laten zoals het is. Het gaat nu wel, maar kom eens in de zomermaan den, dan ruikje op het gedempte Vliet het voorste stuk. Men lijkt er destijds vrede mee te hebben gehad. De weinige tegenstanders van de demping redeneerden veelal vanuit nostal gie en cultuur-historische overwegingen. Voor Hendrik ten Hoeve vormde de dem ping de aanleiding om politiek actief te worden.

Leovardia, 2000-2018 | 2003 | | pagina 14