Een Wijnkooperij in de Grote Kerkstraat 24 Willem Koop de Jong Als je drie jaar bent in 1940 en verhuist van de Vogelbuurt in Leeuwarden naar de Grote Kerkstraat 15 realiseer je je nog niet wat dat voor je gaat betekenen. De Tweede Wereldoorlog was inmiddels uitgebroken en door overlevering van mijn vader wist ik pas later op welke historische grond we hebben gewoond en wat zich heeft afgespeeld en later nog afspeelde op ons nieuwe adres. a 0,7 liter). De muren van de grote kel der waren één meter dik van gemetselde stenen. Een enorm lange schuifdeur van ongeveer 5 meter sloot deze grote kelder af. In de kleinere kelders lagen de flessen wijn die waren gebotteld in de grote kel der. Het bedrijf verzorgde verder het kur ken, capsuleren en etiketteren van de fles sen wijn. De verkochte wijn werd geleverd in dozen of kisten. De medewerkers ston den onder leiding van een keldermeester. De kelders behoorden oorspronkelijk tot het paleis van Maria Louise van Hessen- Kassei, de weduwe van stadhouder Johan Willem Friso, het huidige Princessehof. Onderduikers in wijnvaten Terug naar de grote kelder. Gedurende de oorlog waren de okshoofden leeg. Mijn vader kwam op het idee onderduikers te helpen en in ieder okshoofd één verzets strijder onder te brengen. Als kind heb ik mij vaak afgevraagd waarom mijn moeder regelmatig naar beneden ging met een grote pan soep, zes borden en zes lepels! Bij razzia's van de bezetters, waarvan ik er drie heb meegemaakt, stond altijd een Duitse mitrailleur voor ons huis. Tijdens huiszoekingen moest ik mijn mond houden en aan de hand van mijn moeder wachten tot ze voorbij waren. Mijn vader leidde de soldaten rond en ging met opzet naar de kleinere kelders met een blaker met een brandende kaars. Als de Duitsers de grote schuifdeur van die ene grote kelder betast ten en mijn vader vroegen wat daar achter zat, antwoordde hij: 'een kaas-exportfirma die niet van mij is.' De 'heren' trapten erin. Wat een geluk voor onze onderduikers! Thans zijn in de kelders de tegels van het museum Princessehof tentoongesteld. Wijnhandel A. Menalda Zn. in de Grote Kerk straat, 1930, nu een deel van het museum Prin cessehof Mijn ouders en ik betrokken een nieuw gebouwd kantoor met daarboven een prachtig woonhuis. Het kantoor was het commerciële hart van Wijnkooperij A. Menalda en Zonen, die voornamelijk Fran se wijnen en gedestilleerd importeerde en als groothandel doorverkocht aan de hore ca en particulieren met voldoende kelder ruimte om hun voorraden op te slaan. De familie Menalda was een bekende Friese wijnkopersfamilie. Later werd de zaak overgenomen door Wijnkooperij Sis- singh in Groningen en werd de naam ver anderd in Wijnkooperij Sissing en Menal da. Mijn vader werd adjunct-directeur van deze firma. Er behoorde ook nog een wijnimport Sissingh in Amsterdam tot het bedrijf. In het pand waren beneden-achter één geweldig grote kelder en enkele kleinere kelders. In de grote kelder lagen de vaten wijn uit Frankrijk, waaronder okshoof den van ongeveer 600 liter inhoud oftewel zes ankers (één anker zijn 148 flessen In de werkplaats van wijnhandel A. Menalda Zn.; 1930. Het kurken, capsuleren en etiket teren van de flessen

Leovardia, 2000-2018 | 2003 | | pagina 27