I» Nieuws van het Historisch Centrum Leeuwarden 30 Grote Kerkstraat 29 8911 DZ Leeuwarden, tel. (058) 233 83 99, e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl Tentoonstelling over boerderijen rond Leeuwarden 'Stedelijke instellingen en plattelandsgoede ren; het boerderijenbezit van drie Leeu warder instellingen: het Sint Anthony Gasthuis, het Old Burger Weeshuis en het Ritske Boelema Gasthuis' is de titel van de nieuwe expositie in het HCL. Het Sint Anthony-gasthuis, het Ritske Boelema- gasthuis en het Old Burger Weeshuis had den al vanaf de 16e eeuw tientallen (in de regel grote en moderne) boerderijen in eigendom. De meeste bezittingen lagen rondom Leeuwarden, maar soms ook verder weg. Aan de hand van tekeningen, foto's en andere documenten uit de archieven van deze instellingen wordt een beeld gegeven van een boeiend stuk agrarische geschiede nis. Enkele pachters hebben speciaal voor deze expositie schilderijen en oude land bouwgereedschap beschikbaar gesteld. De tentoonstelling is georganiseerd ter gele genheid van het Jaar van de Boerderij en is tot en met september te bekijken tijdens de openingstijden van het HCL. Groepsrondleidingen zijn op aanvraag mogelijk (tel. 058-233 83 99). Informatiebord Wirdumerpoort Tussen het beursgebouw en de Wirdu- merpoortsbrug is op 8 mei een zogenaamd lezenaarsbord onthuld door wethouder Krol. Aanleiding was de vondst van resten van de Wirdumerpoort in 1984. Plannen om deze opgraving permanent tentoon te stellen door middel van glasplaten en verlichting bleken niet realiseerbaar. Het idee om iets te doen met de vier verdwe nen poorten en verdedigingswerken, is in 2002 opgepakt door de gemeente. Het bedrijf 'Streetlife' heeft vier leze naarsborden geproduceerd. Op de borden staat een algemene omschrijving van de verdedigingswerken en een specifiekere beschrijving van de desbetreffende poort. De teksten van Meindert Schroor zijn in het Nederlands, Engels en Fries. Uitge breidere informatie over de stadspoorten is te vinden op de website van het HCL. Waarschijnlijk worden er de komende jaren meer van dit soort borden bij monu menten en andere bijzondere gebouwen in de binnenstad geplaatst. Wopke Eekhoff Stichting Op 7 januari 2003 is de Wopke Eekhoff Stichting opgericht. De stichting stelt zich onder meer ten doel een bijdrage te leve ren aan het acquireren en toegankelijk maken van Leeuwarder historische bron nen, het stimuleren van wetenschappelijk onderzoek, het steunen van het beheer van het Leeuwarder historisch erfgoed en het initiëren van educatieve projecten. De stichting wil zijn doelen bereiken door het werven van bijdragen van particulie ren en overheden. De gemeentearchivaris is vaste adviseur van de Stichting. Door de Belastingdienst is de Stichting inmiddels aangemerkt als een instelling bedoeld in artikel 24 lid 4 van de Successiewet 1956. Dit bete kent dat schenkingen en legaten aan de Stichting onder voorwaarden vrij zijn van schenkingsrecht. Beeldbank Leeuwarden Een nieuwe internetsite van het HCL toont afbeeldingen van Leeuwarden: duizenden foto's, prenten, prentbriefkaarten en bouw technische tekeningen van Leeuwarden en omgeving, voor het grootste deel van voor 1925. De afbeeldingen zijn niet alleen te bekijken maar ook te bestellen bij het HCL. De beeldbank wordt regelmatig uitgebreid. Bijzonder aan de site is de mogelijkheid voor gebruikers om zelf ook foto's van Leeuwarden toe te voegen. De nieuwe site en meer informatie over de beeldbank is te vinden op www.beeldbankleeuwarden.nl. Recente aanwinsten: foto's van het Vliet uit het begin van de vorige eeuw. Geschenk van het Fries Scheepvaartmuseum uit Sneek, afkomstig uit de collectie Sustring. Links de pakhuizen Stroobos en New York. Rechts leden van de familie Pel in de tuin achter de pakhuizen

Leovardia, 2000-2018 | 2003 | | pagina 33