Olde Nije 3 8 Jan te Nijehove Het Liobahuis, het zusterhuis van het Bonifatius Hospitaal, rond 1960 De eerste van wie ik hoorde dat zij niet meer kon ruiken was Liesbeth List. Ik schrok, ik had tot dan toe niet gedacht dat dat ook zou kunnen. Ik was al zoveel geuren kwijt geraakt: de eerste pindakaas toen ik zes was, de stijve koek van bakker Boterkooper, de springbalsemien bij de achterdeur van mijn eerste baas op mijn eerste werkdag. Enzovoort. Als mijn neus niet meer zou werken, dan was ik -net als Liesbeth- ook de geuren van nu kwijt. Een echte angstaanjagende handicap. Geuren van vroeger. Waar kunnen we die ervaren? Ik heb geen weet van een geurenmuseum. Geuren kunnen op plekken, in en bij gebouwen, in bepaal de situaties wel opeens terugkeren in je eigen geurengeheugen. Soms ruik ik weer de neuskap bij mijn amandelope ratie, grr. Of het boren van een kies door tandarts Pape. Daar kwam de smaak nog bij: de waarnemingstwee- ling bij uitstek. Sommige geuren zijn ook veranderd door vervuiling, kunst- mestgebruik, uitstoot van gassen. Door schoonmaakmiddelen hebben woonhui zen hun eigen geur bijna verloren. De aanleiding voor het geurenrelaas zit hem in de voorgenomen afbraak van Bonnehos. Nergens anders roepen geuren zoveel, vaak tegenstrijdige, gevoelens op. Een ziekenhuis is geboorte, dood, ongeluk en ziek zijn, opkrabbelen en beter worden. Geurende bloemen van troost of vreugde. Geuren van spanning en vrolijkheid. Hoe kun je nadenken over de herbestemming van dit complex zonder de associatie aan die specifieke geuren deels gekoppeld aan emotionele gebeurtenissen. Eerste reactie: breek maar af. Maar... bij nader inzien: Het Liobahuis kan goed als studenten huisvesting -wat het als zustershuis ook wel min of meer was- we hebben nooit genoeg: kunnen de noodgebouwen bij het Rengerspark vlot weer weg. De toren is de ultieme steile wand. Het hoefijzervormige hoofdgebouw kan een prachtig gezond heidscentrum worden waarin plaats is voor heel veel functies. Waarom eigenlijk geen commerciële kliniek? De kapel mag stiltecentrum blijven met een permanent verhaal over Bonifacius. De rest kan weg. Blijft er toch nog veel grond over om huizen op te bouwen.

Leovardia, 2000-2018 | 2004 | | pagina 11