La» it 11 genoemd, in de Boerhavestraat. Ruimte gebrek was er de oorzaak van dat we met de lieve juf Stuur in de gymzaal waren gehuisvest. Toen de Finse school nabij de Archipelweg gereed was, verhuisden we zelf als kinderen het meubilair, de boe ken, schriften en pennen onder toezicht van hoofdmeester Alting en mijn latere onderwijzer Kramer. Verder herinner ik me nog juf Welling. De laatste vier schooljaren liep ik tweemaal daags naar school vanaf de Spoorstraat. Jammer dat de houten school is gesloopt, maar gelukkig bezit ik een mooie film van die tijd van de school, gemaakt door meester Zwart. Ik zie, op weg van school naar de Balistraat nog de grote rookwolk, die boven ons huis hing. De angst sloeg toe, maar niet ons huis, maar het hoekhuis Noordvlietstraat- Tichelstraat stond in lichterlaaie. Er woonde een kinderrijk gezin, dat toen plots op straat kwam te staan. Ik meen zelfs dat er gezinsleden zijn omgeko men. Het was een fijne buurt met veel vriendjes en vriendinnetjes, waarvan Coby Leemeyer mijn vaste vriendin was. Wat hadden we het druk in de speeltuin en op de clubjes van buurt- en speeltuin vereniging Insulinde, die na de oorlog was Annelies Funcke in de Lombokstraat. Op de achtergrond de niet meer bestaan de Tichelstraat Collectie Funcke Annie en Gerda Funcke in de Noordvlietstraat. Op de achtergrond het nog niet gedemp te Vliet, de verwaarloosde panden aan het Zuidvliet en het Keetwaltje Collectie Funcke opgericht. Het Cambuurstadion was nog vrij nieuw en was van verre herkenbaar door de dubbele rij heel hoge populieren die er omheen stond. Al jaren staat er een ingelijst gedichtje uit 1962 op mijn werk kamer. Het komt uit de bundel Mijn Leeu warder jeugd van Jelle Veeman, die toen in de Sumatrastraat woonde. Het heet toepasselijk Balistraat. Leuk dat mijn lievelingsburen, de familie Houtsma ook worden genoemd. Op de eerder genoemde foto staat rechts die buurvrouw met haar oudste zoon Nico op de arm. Balistraat Aan elke kant een keurig aantal eensgezinde huizen om waardig in te leven, en paaltjes van beton, waarin, als hek bedoeld, een tweetal stalen buizen zijn gedreven. Als zachte poedersuiker uit grauwe hemel valt en als een dekbed op de daken samenbalt, dan spelen wij als witte muizen, met schop of spa of houten bord totdat pa Houtsma zich op al zijn ingesneeuwde paden stort en ik de hoge stem hoor van mijn ongeruste moeder We speelden en we dansten in dezelfde hoek tussen de Weg naar Cambuur en de Balistraat. Die sinds de kinderjaren als een onvergetelijke buurt nog steeds vanaf de zwaar behangen muur nog naar mij knikt en zeer tevreden naar mij gluurt op de manier zoals een diep gebogen imker naar zijn aangetaste honingraten tuurt. Naast de sneeuwpret, waarvan ik me nog de pijnlijke sneeuwwassing herinner van Klaas Delgrosso, konden we soms ook schaatsen achter de Poppeweg, bij boer Bakker en op het nog niet gedempte Vliet, hetzelfde water, waar ons buurjon getje Jelle Robijn uit de Lombokstraat, speelvriendje van mijn zusje Annelies, is verdronken.

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 13