15 den Jan en Theo voor de doorverbinding en toen ging Bruinsma naar de Nieuwe Oosterstraat. Op zaterdag 24 februari 1945 werd een sleuf gegraven over de hele breedte van de Nieuwe Oosterstraat, waar Bruinsma weer in dook, nu om een nieuwe vijf dubbellijns loodkabel te lassen. De kabel werd tussen twee panden (in het Fries 'wan') gelegd, waar bij deze weer boven de grond uitkwam en naar achteren werd gebracht. Een plant voor de wan maakte de kabel vanaf de straat onzichtbaar. Door de Nieuwe Oosterstraat flaneerden ook enkele SD-'ers. Zij bleven staan en keken met belangstelling naar het werk van Bruinsma. Terwijl ze met hun zware laarzen over de sleuf heen stapten, werkte Bruinsma onverstoorbaar door. Een buur man vroeg mijn moeder nog: 'hoe komen jullie nog in deze tijd aan een loodkabel?' Hem werd gevraagd of hij deze vraag wel nooit weer wilde stellen. Mochten de men sen hem er toch naar vragen, dan moest hij zich er met een smoes van afmaken. De man begreep toen dat dit een belang rijke zaak kon zijn. De Luisterpost De volgende dag, op zondag, is de Luis terpost gereed voor gebruik. Afgeluisterd kunnen worden de kamers van Arthur Albrecht, zijn tweede man Theo Vogt en de onderofficieren Heinz Biehle en Ferdi nand Grundmann. Verder ook de huiste lefoon van Albrecht en alle in- en uitgaan de telefoongesprekken van de SD, ook die van de speciale telefoonlijn van het Bur- maniahuis met het Gerechtshof. Aan het einde van de winkel van Carel Wielenga was een loze wand gemaakt. Daarachter bevindt zich het pakhuis, waarin de lood kabel binnenkomt. Voor het afluisteren is een versterker beschikbaar die op accu's werkt, en in plaats van telefoontoestel len zijn er koptelefoons gemonteerd, die altijd voor gebruik gereed zijn. Daardoor wordt voorkomen, dat de Duitsers een kik kunnen horen die hen doet waarschuwen dat zij afgeluisterd worden. Vijf jongemannen, leden van een Knokploeg (KP) Kopie, Wouter, Frits, Lijkele en Lo, houden samen met het meisje Gerda dag en nacht de wacht. Hun werkrooster is: zes dagen op, drie dagen af. Gerda voorziet, samen met mevrouw Wielenga, de jongens van eten en drinken. Voor extra rantsoenen zorgt de LO en ook de BS wordt daarbij ingeschakeld. Het pand heeft nog een ander voordeel: omdat het dicht bij de gevangenis ligt, is er nog net voldoende stroom, waarvan dankbaar gebruik wordt gemaakt. Aan de verduistering wordt bijzondere zorg besteed, want de omwo nenden en voorbijgangers mogen niets merken. Een nadeel is weer, dat het pand geen achteruitgang naar de straat heeft. Er moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een inval door de SD. Daarom worden er oefeningen gehouden door over de muren te klimmen om zo snel mogelijk in het Nieuwstraatje uit te komen. Het blijkt in de praktijk niet onmogelijk maar wel lastig. Maar het werk moet gebeuren, want wie weet hoe veel mensenlevens de Luisterpost kan redden. Teamleider Kopie, die het gevaar gewend is, is vastbesloten er van te maken wat er van te maken valt. Hij beschikt over prima medewerkers, al staan de zenuwen bij hen vaak tot het uiterste gespannen! Zenuwslopend Dat is vooral het geval wanneer verhoren worden afgeluisterd. Er worden aldoor mensen gearresteerd en elke morgen wordt er telefonisch aan het Huis van Bewaring gevraagd, hoeveel mensen er de vorige dag zijn opgebracht. Dat loopt op tot boven de veertig. Elke keer wordt er bij gevraagd: Wieviel Wichtige sind darun- ter?' Daarmee worden personen bedoeld, die wegens ernstige vergrijpen opgehaald zijn. Daaronder zijn soms bekenden, soms vrienden van het verzet, die veel van de illegaliteit afweten en dan geprest worden om daarvan te vertellen. Niet allen krij gen ze zo ver. Sommige arrestanten weten hun geval zo licht mogelijk voor te stellen. Natuurlijk geeft hen dat nog geen garan tie dat zij niet mishandeld zullen worden. Integendeel, zwaar beuken de vuisten en knuppels op de lichamen van de gevan genen en het gekreun en gekerm wordt via de telefoon overgebracht 2). Knarse tandend zitten de luisteraars het afschu welijke gebeuren aan te horen en hun pot loden en pennen vliegen over het papier. Want van alle verhoren wordt een rap port opgemaakt, waarvan de gewestelijke commandant en de sabotageleider elk een afschrift ontvangen. Tot op de minuut nauwkeurig wordt alles bijgehouden wan neer er zich iets voordoet. Alle troeven die de Duitsers in handen hebben, worden ook gespeeld. Ze weten al veel, maar raken verward in de schuil namen. Iedereen wordt gevraagd naar de echte namen en vooral naar de adressen. Maar er zijn er bij die ook onder de zwaar ste mishandelingen hun kaken op elkaar houden of stamelend ontkennen ook maar iets te weten. Dan halen de jongens op de Luisterpost verlicht adem, maar de span ning blijft bestaan. Zullen deze mannen het ook vol kunnen houden tijdens hun verhoor? Dan zijn er anderen, die wel namen noemen, namen van mensen die ogenblikkelijk gewaarschuwd moeten worden. In al hun zakelijkheid en sober heid zijn de rapporten nog welsprekend en indrukwekkend. Namen - namen - namen Wanneer de moffen eenmaal een schuil naam in handen hebben van iemand die leiding geeft aan de BS -over andere ille gale organisaties wordt in dat stadium maar weinig gesproken- proberen ze onophoudelijk door te stoten naar de ware identiteit. Kennen ze allemaal een naam, dan is die de toetssteen, of de arrestanten de waarheid spreken. Zo gaat het ook om sectiecommandant Toon Allerliesten van de LO. In de verslagen van de LO komen de Duitsers niet veel verder, maar uit andere bronnen worden ze meer gewaar. Zij doen op een gegeven moment een inval in een pand aan de Sint Jacobsstraat 7, waar Toon een paar dagen tevoren onder dak had gevonden. De grote, vastberaden Toon weet wat er op het spel staat. Terwijl de Duitsers de trap oprennen, springt hij uit het raam van de tweede verdieping. Hoewel hij bij zijn val een hak scheurt, weet hij aan de achtervolgers te ont snappen. In zijn haast vergat hij helaas een tas met gegevens over de Neder landse Binnenlandse Strijdkrachten. De SD vindt die, hetgeen leidt tot een serie arrestaties, ook van de gastheer, Hen drik de Jong. Van deze arrestanten zijn later op 11 april 1945 dertien mensen bij Dronrijp geëxecuteerd. Als de bevrijding bijna aanstaande is,

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 17