22 Jan van der Meulen en Gelske Ras op latere leeftijd tijdens een autoritje met dochter en kleinkinderen in 1936, gefotografeerd door schoonzoon en chauffeur Gerard Bron Collectie R.J. Bron de rest van zijn leven het beroep van huismeester uit, laatstelijk bij Mr.W.L. baron de Vos van Steenwijk, kamerheer in buitengewone dienst van koningin Wil- helmina. Koetsier Hidde Ras en keuken meid Miene Koeslag bleven achter op het Burmaniahuis in dienst van Mr. Johan de Vries van Doesburg, de bewoner gedurende de jaren 1912 en 1913. Ook deze werkte bij het Openbaar Ministerie als officier van Justitie in Leeuwarden en Den Haag. Toen hij in 1913 vertrok, zorg de hij er voor dat Hidde zich zijn gehele verdere werkzame leven als koetsier, of zoals mijn moeder placht te zeggen 'pal frenier' kon uitleven op kasteel Bingerden te Angerlo bij Doesburg. Dit was het bezit van de familie Van Heeckeren en later familie Van Weede. Hidde moest vlak na zijn pensionering met lede ogen aanschou wen hoe de Duitsers, toen die overhaast moesten vertrekken, het slot nog gauw even in brand staken. Het einde van een particuliere woning Nadat de gemeente Leeuwarden in de periode 1906-1909 had getracht het Bur maniahuis te verwerven, kocht in 1912 verzekeringsmaatschappij de Algemeene Friesche (later Ago, nu Aegon) de villa, die in de jaren daarna werd aangepast om te kunnen dienen als kantoorgebouw. Dit ging ten koste van veel oude elementen en versieringen, wat uiterlijk vooral tot uitdrukking kwam in de strakke voorge vel. Toch is de oorspronkelijke sfeer uit 1874 nog op veel plaatsen terug te vinden. Ook in latere jaren werden er nog veel aanpassingen verricht, waarvan veel oudere Leeuwarders zich de beide beel dengroepen herinneren, in 1946 gemaakt door Tjipke Visser ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de maatschap pij, die nu nog te bewonderen zijn in de hal van het stadskantoor. Toen kon ook een ellendige periode worden afgesloten, waarin het gebouw gebruikt werd door de Duitse Sicherheitsdienst, een tijd waarin het Burmaniahuis het symbool was voor onderdrukking en verzet. Inmiddels is het Burmaniahuis onder deel van het stadskantoor dat onder architectuur van Jeanne Dekkers in 1994 tot stand kwam.

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 24