Het veelbewogen leven van Geertruyt Zichelhoorn 23 George Schepperle Hendrick Jansen Ruyter onder de Heere Graeff van Wittenstein komt in Leeuwarden het eerst voor in een acte van 10 februari 1672. Zijn vrouw, Auckien Radijs verkoopt dan een vijfde part 'huysinge aan het Merckt daar de drie starren uithangt' voor de somma van vierhonderd goudguldens en een dubbele ducaat als geschenk voor mij 'vercooperse' en voor mijn man een vrije 'monteringe namentlijck kolder, mantel, leersen en spooren, karrabijn, wapen en veltteecken, pistolen en gerede'. Op 30 mei 1675 verkoopt Auckien Radijs nog eens een vier de part van hetzelfde huis en dan wordt de volledige naam van haar man ver meld: Hendrick Jans van Suychelhorne. Die naam zal in 30 jaar tijds verbasteren van Sekelorum, Zichelhoorn, Sichelorum tot Sieculorum. 9 november 1687 wordt Auckien Radijs, wonend op de Trans, ten grave gedragen Dan breken voor Hendrick roerige tijden aan. Hij hertrouwt te Leeuwarden op 4 juni 1688 Antie Wijbrands weduwe van Hendrick Juijens Oosterbaan, die drie kinderen Berber, Wibrandus en Joannes meebrengt. Zelfheeft hij een dochter Geer truyt. Antie Wijbrands koopt in 1689 van de gewezen zwager van Hendrick Zichel hoorn Gerryt Radijs een 'seeckere vierde part huysinge staande op de Dijck' maar dat wordt in 1692 alweer verkocht. Naast de koopsom van 500 carolusguldens krij gen de verkopers vier zilveren ducatons, een voor het dochtertje van Zichelhoorn en voor de drie kinderen van Antie ieder een ducaton. Hendrick wordt in 1681 geschat op omstreeks 50 jaar. Bij de eerste ver melding was hij ruiter, daarna ratelaar, in 1689 in "s Lants dienst absent' en vervol gens 'gesworen' turfmeter. Op 21 juni 1698 is hij gedetineerde en wordt hij aan de tand gevoeld. Hij bekent dat hij nog een echtgenote, Antie Wybrans genaamd, in leven heeft en dat hij met haar in geen negen a tien jaar heeft huis gehouden, omdat zij van een heel onrustig humeur is en hem dagelijks schold voor een hapscheerder en ketter omdat hij niet zoals zij tot de paapse religie wilde overgaan. Hij heeft zich bij zijn zoon in Gelderland (kennelijk uit een eerder huwelijk) als elders hier in Leeuwarden opgehouden en twee achtereenvolgende jaren zowel bij zijn dochter gelogeerd als bij ene Bauckien Tiaardts, eerst weduwe van Coert Bierdrager en daana van een Bij derde huis rechts van de Peperstraat, tegenwoordig Wirdumerdijk 5, hingen ooit De drie Starren uit. Een vijfde deel van dit huis Aan het Merckt werd in 1672 door Aukje Radijs, de vrouw van Hendrick Zichelhoorn verkocht

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 25