ieuws van het Historisch Centrum Leeuwarden Grote Kerkstraat 29 8911 DZ Leeuwarden, tel. (058) 233 83 99, e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl Nieuwbouw HCL komt snel dichterbij Op 9 mei konden de schetsen voor de nieuwbouw van het Historisch Centrum Leeuwarden worden gepresenteerd in de commissie Stadsontwikkeling. De plan nen van architect ir. R.M.I.F. van Roos malen vonden bij de raadsleden een posi tief onthaal. Vooral het idee om een groot bouwvolume - de archiefdepots - onder de grond te realiseren en daarmee een groene verbinding tussen Prinsentuin en 01de- hoofsterkerkhof mogelijk te maken werd enthousiast begroet. Voor het HCL is de nieuwbouw een geweldige kans om ein delijk fatsoenlijke publieks-, kantoor- en archiefruimten te realiseren. Het project wordt geleid door deels hetzelfde team dat ook verantwoordelijk was voor de restau ratie van het op 27 mei geopende Stad huis. Hoewel de plannen op dit moment het Voorlopig Ontwerpstadium nog niet hebben bereikt, kan toch al worden gezegd dat de publieksruimten in het bestaande schoolgebouw worden gevestigd met een leeszaal aan de Prinsentuinkant en dat de kantoren in een afzonderlijke vleugel worden gehuisvest die op palen langs het gebouw van het voormalig Ryksargyf zal worden aangelegd. Het nieuwe HCL moet eind 2006 klaar zijn. Bundel 'Leeuwarden Beelden van een Centrumstad' verschenen In 2004 organiseerde het HCL samen met de Fryske Akademy ter gelegenheid van Leeuwarden 500 jaar provincie hoofdstad twee symposia over het beeld van Leeuwarden. Bijna alle voordrachten van deze symposia zijn nu gebundeld in Leeuwarden Beelden van een centrum stad. De publicatie bevat bijdragen van de burgemeesters van Groningen en Leeuwarden, Jacques Wallage en Geert Dales, en verder van de historici Maar ten Duijvendak, Meindert Schroor, IJnte Botke, Willem Frijhoff en Goffe Jensma, en daarnaast nog van Piet Hemminga en Johanneke Liemburg. Aan de orde komen onder meer de verhouding tussen Leeu warden en Groningen, Leeuwarden als Friese stad en het onherkenbare Leeu warden. Het boek is te koop bij het HCL voor 8,--. Tentoonstelling over Stanfries Vanaf 8 juni in het gerestaureerde beurt schip de Stanfries X een tentoonstelling te zien over de rijke geschiedenis van de beurtvaart in Fryslan. Centraal staat de rol van rederij Stanfries. Het schip ligt aan de Willemskade bij het voormalige beursgebouw en vormt het belangrijk ste onderdeel van de museumhaven in oprichting. De expositie is georganiseerd door de Stichting Stanfries in samenwer king met het HCL. Vrijwilligers voor de Oldehove gevraagd SPL-VW en HCL gaan voortaan samen de promotie en educatie rondom de Oldehove regelen. Een eerste stap is het werven en ook instrueren van extra 'torenwachters'. Belangrijkste taken zijn het optreden als gastheer/gastvrouw en de verkoop van kaartjes. Heeft u tijd, enige kennis van de geschiedenis van Leeuwarden en commu nicatieve vaardigheden? Bel dan de VW, Tineke Louwenaar (2347550), of het HCL, Klaas Zandberg (2338399). Oorlogsdagboeken Miedema op inter net Textielhandelaar Goffe Miedema (Leeu warden 1911- Drachten 2000) hield vele jaren een dagboek bij. De aantekenin gen over de periode september 1939 tot juli 1945 zijn overgetypt en inmiddels beschikbaar via de website van het HCL. Miedema geeft in zijn dagboeken veel interessante details over zowel gebeur tenissen in zijn naaste omgeving als over zaken die verder weg speelden. Bevrijdingseuforie op 15 april 1945 voor het voormalige Hotel de Nieuwe Doelen Collectie Miedema Recente publicaties over Leeuwarden De Grote of Jacobijnerkerk en de Friese Nassaus, Bernhard van Haersma Buma, Leeuwarden 2005, Friese Pers Boekerij. De Wirdumerpoort: de historie van een ver dwenen Leeuwarder monument, A.J. Vee man, Drachten 2004, (uitsluitend te koop bij het HCL voor 20 euro). Hoog met de was: fragmenten uit een Leeu warder jeugd tussen 1950 en 1960 (in de Baljéestraat), Pieter van den Berg, Leeu warden 2004, De Grijze Gleufhoed. Funerair Leeuwarden, Leon Bok, Rotter dam 2004, De Terebinth. Geschiedenis van den oorsprong en het voortdurend bestaan van het Old Burger Weeshuis te Leeuwarden, W. Eekhoff, Leeu warden 2004, Stichting Old Burger Wees huis/Historisch Centrum Leeuwarden. Kaas en halve stuvers: jeugherinneringen aan oud Leeuwarden, Igo Galama, Leeu warden 2004, Friese Pers Boekerij. A en B tot één: de vereniging van de Chris telijk Gereformeerde Gemeente en de Neder landse Gereformeerde Kerk te Leeuwarden 1899 en de voorgeschiedenis ervan 1887- 1899, Henk Hiddink, Leeuwarden 2004, H. Hiddink. Ite, missa est: 70 jaar St. Jan de Doper, geschiedenis van een parochie, Tjebbe de Jong, Leeuwarden 2004, Titus Brandsma Parochie.

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 32