Liedjes uut mien kienderjaren (1982) D'r stampe meer dan duzend leazen langs ut Hoeksterpad, se komme ute kaserne fut, hè iezerproppen en bin swat wij, kleine klompejonkjes, sjouwe se weet hoe lang achterna. Hop-sa-sa tira-la-la, die ganze Kompanie, ha-ha. D'r stampe meer dan duzend leazen oppe Spanjaardslaan, mien fader houdt mie anne hand, we blieven even staan, 'k fien pappe wel wat stil nou en hij kniept su in mien hand. Und wir fahren, und wir fahren, ud wir fahren gegen Engeland. D'r stampe meer dan duzend leazen oppe Noorderbrug, se bin de Stiênzerdiek uut weest en komme stoffeg terug, de son sakt achter de Prinsetuun, raakt de Oldehove bijna. Auf der Heide blüht ein kleines Blümelein und es heisst Erika. D'r stampe meer dan duzend leazen in de swatte nacht, d'r wudde meer dan duzend faders socht en naar 't stasjon toe bracht, pappe striekt wat deur mien haar, dan wudt d'r bönsd en beid... Den heute gehort uns Deutsland und morgen die ganze Welt. Meester Johan van Bergen, gefotografeerd met leerlingen van de Sint Thomasschool Collectie Frans van Bergen 13 Befrijdingstranen (1985) bij de sjiepkes omstrune op truks en tenks klautere hello booi hêw joe smokie-smokie foor mien fader en porkie-porkie foor mieself sukelade afluze beskwietsjes joetse fan die groate plakken broad krije goh jong wat waren die krietwit met sukke dikke kledders marmelade d'r op de flammen sloegen je de neusgatten uut soms gave de sjoeinggumkauwers wel uus suütsjes fut fan die ronde met un gatsje in 't midden oek al su krietwit en a je d'r op sobbelden spatten de tranen je inne ogen goh jong wat waren die ferhipte skerp en mar doen of je ut saleg fonnen en gnieze dat die kannedese kerels dan deden! feerteg jaar leden a'k 'r om dis tied weer an denk dan ken 'k ut niet helpe ju dan krij'k betieden nog de tranen inne ogen wi'st wel lowe? Een schooltas van meelzakken Na de lagere school, en een extra jaar in de 'zevende klas', gaat Van Bergen naar de Mulo. De katholieke uiteraard, aan de Twee- baksmarkt, met alleen maar jongens. Samen met vrienden als Loek Vergnes, Meindert en Piet van Ek. De schooltas is gemaakt van meelzakken van Koopmans Meelfabriek. Handig als je vader kleermaker is! Het handvat komt uit de zadelmakerij van oom Titus Fleur. Op de Mulo staat de heer Kienstra aan het roer. Andere docen ten uit die tijd zijn de heren Tops en Jager. Van Bergen volgt de A-richting, dus zonder de exacte vakken, maar met alle talen. En met tekenen. Daar blijkt hij een bijzonder talent voor te heb ben. Zozeer zelfs dat hij besluit dat hij tekenleraar wil worden. Maar dan wel één met een officiële akte. En voor een katholieke knaap als Van Bergen zit er dan maar één ding op: hij gaat naar de katholieke Sint Ludgerus Kweekschool, helemaal in Hilversum. Als zestienjarige vertrekt Van Bergen naar Hilversum. Naast de reguliere vakken die horen bij een onderwijzers-opleiding, bekwaamt hij zich er verder in het tekenen. Maar hij ontdekt ook andere artistieke disciplines. Hij zingt graag en speelt veel toneel. En voor het eerst maakt hij serieus kennis met de poëzie. Maar voor poëzie is geen tijd. Er moet brood op de plank komen! Leova.'c^tA.lt

Leovardia, 2000-2018 | 2005 | | pagina 15