Leeuwarden, stad van geuren 27 Joop de Jong Met veel plezier las ik nog eens het artikel van Baukje Onderwater-Brandt in Leovardia nummer 5. Ik heb een zelfde ervaring als zij. Wij woonden vroeger op Nieuwestad 39, het huis met de halsgevel op de foto, waar mijn ouders een groentewinkel hadden. Tegenover ons huis staat nu het beeld van Vondeling. Van uit huis liep ik naar mijn kleuterschool en later naar de lagere school en passeerde allerlei winkels en werkplaatsen, waarvan ik me de beelden en geuren nog herinner. Op het streekje huizen op de Nieuwestad waar wij woonden had je op de hoek de apotheek van broer en zussen Uffelie. Daarnaast in de richting van de Kleine Kerkstraat eerst de groentewinkel van mijn ouders, dan de boek- en kunsthan del van Willem van Wieren tot hij naar de nieuwbouw aan de zuidzijde van de Peper straat vertrok met zijn familie en winkel. Sedertdien is in dit pand Het Luxe Huis van de familie Steenbergen gevestigd. Dan kwam de meubelwinkel van Dijkstra en begint de Kleine Kerkstraat. Motor- en paardenwalm Als kleine bezoeker van de kleuterschool liep in meestal samen met Gerard Holwer- da, zoon van de horlogerie aan de Nieu westad en broer van Allard, de voorzitter van de jongensclub uit Leovardia num mer 18. We hadden strenge instructies: samen blijven en heel goed uitkijken voor het verkeer. Dat was nodig, want het trot toir was op sommige plaatsen smal of ont brak. Vooral in de Kleine Kerkstraat was het heel druk, een trechter voor alle motor - en paardentractie op weg naar het 01de- hoofsterkerkhof, waar veel vrachtrijders stonden. Motor- en paardenwalm streden om voorrang, want luidt het spreekwoord niet: 'Ook het beste paard laat wel eens wat vallen?' En dat deden ze, tot gerief van de toen nog talloze mussen. De heer lijke lucht van gebakken en gerookte vis uit de winkel van Woudstra aan het begin van die straat maakte weer veel goed. Wat verderop in de straat rook je de lucht van leer uit de winkel van Meijer. Nu de hoek om, de Grote Kerkstraat in. Naast het fraaie, indrukwekkende Prin- cessehof met daar tegenover de saaie gesloten gevel van de toenmalige Mid delbare Meisjes School (MMS), de toen nog zwart geteerde stins. Dan volgde de interessante wijnkoperij van Menalda, bestaande uit een hoog pakhuisgedeelte met twee mooie bomen ervoor en een kan toorachtig gedeelte. Behalve genieten van het heerlijk ruikende verzadigde parfum van alle daar opgeslagen wijnsoorten, viel Joop de Jong op 7-jarige leeftijd Collectie Joop de Jong er ook veel te zien. Het personeel was voortdurend bezig met laden, lossen en takelen van tonnen en kratten. Met die activiteiten viel de wijnkoperij uit de toon in de overigens zo rustige straat. Kokhalzend en de neus dicht Verder de hoek om de Nieuwe Doelen straat in, een beproeving tegemoet: de levertraanfabriek van Draaisma. Mijn moeder gaf mij iedere morgen een dessert lepel van hun product te slikken en hield daarbij mijn neus dicht. Kokhalzen deed ik soms en bij het passeren van Draaisma kwam dat gevoel weer boven. De school was inmiddels dichtbij, waar juffrouw Kaastra en ook juffrouw Frieda en juffrouw Alie op ons wachtten. Net als Baukje Onderwater - Brandt heb ik nog een sterke herinnering aan juf Kaastra met haar rechte gestalte, waaraan haar kleding ook meewerkte. Ook haar droevi ge bruine ogen staan mij nog helder voor de geest. Ze dirigeerde onze grote klas zonder stemverheffing. Voor haar gezag had ze de grote sleutel van de Prinsentuin niet nodig, maar het droeg wel bij tot haar magie. Gerochel, een vleugje alcohol en tabaksgeur Na de kleuterschool ging ik naar de school waar meester Okkinga hoofd van was en liep dus eind jaren dertig, begin jaren veertig van school naar huis de route Schoolstraat, het pleintje tussen Harmo nie en gerechtshof, Ruiterskwartier, Ipe Brouwerssteeg, Nieuwestad tot over de Duco Martenapijp.

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 29