Archeologisch onderzoek op het Oldehoofsterkerkhof 29 Jan-Willem Oudhof De archeologische opgravingen op het Oldehoofsterkerkhof zijn de laatste fase ingegaan. Op dit moment wordt druk gegraven in de zuidwesthoek van de toekom stige parkeergarage. Binnenkort wordt ook de strook van de voormalige wegom- legging (waar tot voor kort geparkeerd werd) onderzocht. De met paaltjes afgezette plattegrond van het opgegraven deel van de Romeinse woon- stalboerderij in januari 2006 Collectie Jan-Willem Oudhof Halverwege de opgravingcampagne is het een mooi moment om de eerste resulta ten van het onderzoek te melden. In de bovengrond van de zuidwesthoek zijn (voor de tweede keer) de resten van het familiegraf van de Leeuwarder patriciërs familie Bouricius aangetroffen. De 17de eeuwse kelder werd eerder tijdens de graafwerkzaamheden in de jaren dertig van de vorige eeuw ook al vrij gelegd. Nu is de kelder verwijderd, zodat de hieron der gelegen terplagen nader onderzocht kunnen worden. Woonst alboerderij Naast de grafkelder zijn ook resten van de Sint Vituskerk gevonden. De funde ringen van de jongste kerkfase zijn in het verleden helemaal weggehaald. Hiervan zijn alleen puinresten en uitbraaksleu- ven bewaard gebleven. De fundering van de Romaanse kerk is voor een deel wel goed bewaard gebleven. De toren van de Romaanse kerk is zwaar gefundeerd met tientallen grote veldkeien, waarop de toenmalige toren is gebouwd. Het onderzoek naar de diepere lagen is in eerste instantie toegespitst op de randen van de zuidwesthoek. In deze zone moet namelijk de verankering van de damwanden met groutankers worden uitgevoerd voordat dieper ontgraven kan worden. In deze strook zijn wederom plag gen wanden van gebouwen uit de middel eeuwen en de bijbehorende waterputten aangetroffen. De meest in het oog sprin gende vondst op dit moment is een woon- stalboerderij uit de Midden Romeinse periode (1ste - 2de eeuw na Christus). De aangetroffen resten bestaan uit ingegra ven houten palen van de dragende con structie, resten van de wandconstructie met vlechtwerk en sporen van de binnen indeling met veeboxen. De totale lengte van de boerderij is niet bekend, aangezien de stal voor een deel buiten de damwand van de parkeergarage is gelegen. De boer derij is minimaal 20 meter lang geweest. De breedte van de boerderij is ongeveer 6 meter. De houten palen zijn geborgen voor het uitvoeren van jaarringonderzoek en houtsoortanalyse. Hoewel dit type boerderij niet uitzon derlijk zal zijn geweest, kennen we weinig vergelijkbare plattegronden. Dit heeft twee oorzaken: ten eerste zijn nog relatief weinig terpen archeologisch opgegraven. Ten tweede zijn gebouwres ten niet altijd zo goed bewaard gebleven. In de zuidoosthoek van het Oldehoof sterkerkhof hebben we bijvoorbeeld wel resten van gebouwen uit deze periode ontdekt, maar duidelijk herkenbare plat tegronden heeft dat niet opgeleverd. Een met ons exemplaar vergelijkbare boerde rijplattegrond is in 2001 door het ARC in het tracé van de rondweg van Sneek opgegraven.

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 31