Leeuwarder Voetbal Vereniging Friesland 4 Rienk Onsman De Leeuwarder Voetbal Vereniging Friesland bestond in juni 2005 honderd jaar. Met onder andere een receptie, een reünie en een voetbalwedstrijd (het eerste elftal van Friesland uit 1998 tegen oud Cambuurspelers) werd het jubileum op 3, 4 en 5 juni jongstleden gevierd. De clubgeschiedenis werd beschreven in het jubileumboek Een eeuw doelgericht. Daarin passeren de voetbalprestaties van vroeger, bekende en minder bekende (oud)-spelers en curieuze voorvallen en anek dotes uit het verenigingsleven de revue. In de hiernavolgende terugblik zal een aantal van die memorabele onderwerpen van de afgelopen 100 jaar worden verteld. Na de invoering van het voetbalspel in Nederland rond 1870 was het eerst rond 1900 dat de nieuwe sport wat meer aan hangers kreeg. Groepjes jongelui, meestal uit een straat of buurt speelden tegen elkaar. Bleef zo'n groep wat langer bij elkaar dan werd vaak een vereniging opge richt. Op deze wijze is ook Friesland ont staan. Een aantal jongens woonachtig in de omgeving van de Harmonie voetbalden regelmatig met elkaar. Het spelletje beviel de jongens. Zo goed zelfs dat Koos Over- dijk, de broers Bartele en Uilke de Boer, André Piersma en Sietze Jeelof de koppen bij elkaar staken en op 15 juni 1905 een echte voetbalvereniging oprichtten. Als naam werd Snel gekozen. Koos Overdijk werd voorzitter, Uilke de Boer secretaris penningmeester en Bartele aanvoerder van het elftal. Vervolgens moest een voet balveld worden geregeld. De gemeente gaf toestemming om het algemene speelter rein bij de Ambachtsschool, ter hoogte van de huidige Koepelkerk, te gebruiken. In de eerste drie jaar bleek dat de jonge ver eniging bestaansrecht had. Er kwam meer regelmaat in het spelen van wedstrijden. Nieuwe jongens De club Snel had de zaak organisatorisch goed voor elkaar. Daardoor meldden zich regelmatig nieuwe jongens om te komen spelen. Maar de club had ook aantrek kingskracht op spelers van andere Leeu warder clubs, die de stap naar een vol waardige vereniging niet hebben kunnen maken en die na verloop van tijd ophiel den te bestaan. De club werd volwassen en in 1908 werd besloten om in competitie verband bij de in 1904 opgerichte Friesche Voetbal Bond (FVB) te gaan spelen. De club werd ingeschreven, maar diende wel de naam Snel te veranderen. Er bleek al een vereniging met dezelfde naam te zijn. Geen probleem; gekozen werd voor Voor waarts. Begonnen werd in de 2e klasse van de FVB. Die competitie (seizoen 1908/09) was maar beperkt van omvang. Voor waarts speelde slechts vier wedstrijden; een thuis- en een uitwedstrijd tegen Jong Frisia en LVV II. Op 4 oktober 1908 werd de eerste wedstrijd in competitieverband gespeeld. Een succes werd het niet. De uitwedstrijd tegen Jong Frisia werd met 7-2 verloren. En de prestaties in de andere drie wedstrijden waren evenmin om naar huis te schrijven. Van de vier wedstrijden werden twee gelijk gespeeld en twee ver loren, met een doelsaldo van 8 voor en 14 tegen. De jaren daarop zou het beter gaan. Het le elftal en bestuursleden na het behalen van het kampioenschap en de Friesland Krans in het seizoen 1921/22. Achter v.l.n.r.: Hendrik Slotboom, Jan Heerema, Gerrit de Weert, Bart van Zuijlen, Uilke de Boer, Willem Leijsma, H. van der Ploeg, Piet Mani, Siep Bokma, Hidde Tiemersma, Jurjen Greben, Cornelis Knuist, Nico Feddes, Hein Stienstra; voor: Wiebe Scheepstra, Henk Geas, Jaap Schoustra, Marinus Knuist, Sido van der Meulen Collectie LW Friesland

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 6