5 Spelmoment uit de op 24 maart 1935 gehouden wedstrijd Friesland - Frisia (5-1). Keeper Gerrit Steenbergen van Friesland zal bij een aanval op zijn doel de situatie meester blijven Collectie LW Friesland Veel beter zelfs. Het seizoen 1909/10 werd de club eerste. Het daaropvolgende seizoen eindigde de club opnieuw bovenaan in de 2e klasse en volgde promotie naar de le klasse van de FVB. In die hogere klasse eindigde Voorwaarts opnieuw als eerste en volgde in 1912 promotie naar de 3e klas se van de Nederlandsche Voetbal Bond (NVB). Opnieuw problemen met de naam. De NVB kende al een vereniging met de naam Voorwaarts. Nu werd gekozen voor de Leeuwardensche Voetbal Vereniging (LW) Friesland. Onder de wapenen Ook van speelveld werd veranderd. Het algemeen speelterrein bij de Ambachts school voldeed waarschijnlijk niet aan de eisen en de club had de ambitie om op een 'eigen' veld te spelen. De gemeente Leeu warden kon de club niet aan een veld hel pen. In Huizum, in buurgemeente Leeu- warderadeel, was wel een veld beschikbaar. De voetbalvereniging LW (niet LW Fries land) was opgeheven. Het voetbalveld aan de westkant van de Schrans tegenover de Huizumerlaan werd de nieuwe thuisbasis. Op 24 september 1911 won Voorwaarts haar eerste wedstrijd op het nieuwe veld met 3-1 van SW uit Sneek. Het optreden in de NVB was van korte duur. Door het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in 1914 werden diverse spe lers onder de wapenen geroepen en kon de club geen representatief elftal meer op de been brengen. De club trok zich terug uit de NVB competitie en ging weer in de FVB spelen. Het veld aan de Schrans werd verlaten. De club verhuisde naar de Mars- sumerstraatweg in Leeuwarden, waar een sportveld voor de Engelse militairen door de FVB werd gehuurd. Daar speelden meerdere clubs hun wedstrijden. Na de oorlog (1918) moest opnieuw wor den omgezien naar een sportveld. Weder om zou de club naar Huizum gaan. Aan de westkant van de Verlengde Schrans, direct achter de huizen, lag een terrein tussen de Nieuwlandsweg (de huidige Vincent van Goghstraat) en de Ferdinand Bolstraat. Vijf jaar zou de club hier haar wedstrijden spelen. Protest In 1920 besloten de clubs Friesland en LVC tot een fusie. Friesland had een beperkt aantal spelers, maar wel een veld; LVC had veel goede voetballers, maar geen veld. Een combinatie lag voor de hand en pak te, zo zou later blijken, ook sportief goed uit. Met mannen als Van Zuijlen, Greben, Leijsma en Geas van LVC kon een sterk team worden geformeerd. De clubnaam Friesland bleef gehandhaafd. Het 'nieuwe' team werd in haar eerste competitie glans rijk kampioen van de 2e klasse NVB. Het gelukte de ploeg nog niet om te promove ren naar de le klas. Dat lukte de compe titie daarop wel. Liefst 15 seizoenen zou Friesland in de eerste klas, toentertijd de hoogste klasse in het amateurvoetbal, spe len. Met memorabele wedstrijden. Twee wedstrijden springen eruit. De eerste op 15 oktober 1922 toen Be Quick met 1-0 werd verslagen. Deze Groninger club was in competitieverband ruim 4 jaar onge slagen geweest. De tweede was in het sei zoen 1936/37 tegen Heerenveen, met Abe en Jan Lenstra in haar gelederen. Fries land moest winnen om niet te degraderen. De club kwam met 2-0 voor, maar Hee renveen wist gelijk te maken. Friesland protesteerde (dat kon in die tijd nog) tegen het niet toekennen van een strafschop. Na de wedstrijd werd de penalty alsnog genomen. Het duizendkoppig publiek zag Lutzen Scheepstra de bal er in schieten. De stand werd op dat moment 3-2 en zou voor Friesland handhaving in de le klas betekenen. Het protest werd in Deventer behandeld. Zaterdagavond 29 mei 1937 's avonds om kwart voor elf kwam het tele foontje uit Deventer: protest afgewezen. De stand bleef 2-2 en Friesland degradeerde. Geel-blauw In 1923 deed zich de mogelijkheid voor om een terrein van notaris Ottema te huren. Het terrein lag aan de oostkant van de Verlengde Schrans achter de villa Bornia State. Dit voetbalveld zou 40 jaar de thuis basis van Friesland zijn. In 1929 kreeg de club een nieuw wedstrijdtenue. Het marineblauwe shirt met een gele kraag en gele manchetten werd vervangen door een helder blauw shirt met een overlangse verticale gele baan. Voor de donkere voet balbroek kwam een witte in de plaats. Het tenue is ook nu nog het officiële. Met de komst van de shirtreclame speelt het eer ste seniorenelftal regelmatig in een aan gepast tenue; echter wel in de geel-blauwe kleuren. De LW Friesland werd onder de stu wende leiding van secretaris Slotboom in de jaren twintig van de vorige eeuw een club met ambities. De wedstrijdtactiek, de training en de medische zorg werden speerpunten van het beleid. Tot dan werd de training verzorgd door eigen mensen, maar het bestuur vond dat het professi-

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 7