Het Rooie Dorp Leova.'c^LA.It 1 Piet Bosma Ik wil U graag meenemen naar het gedeelte van Leeuwarden waar ik ben opge groeid. Met mijn ouders zijn we vanuit Veenwouden gaan wonen in een woning, meer een krot, aan Pietersburen. Toen ik een jaar of zes was, verhuisden we naar het Rooie Dorp. Jong en oud op de 'kiek' in de Polderstraat, augustus 1934 De woning aan Pietersburen was er een met een kraan in de gang. Er onder stond een emmer voor als de kraan lekte. Die emmer diende ook voor het gebruikte afwaswater, enzovoort. Een keuken was niet aanwezig: er werd gekookt op driepits petroleumstellen. Een wc had de woning niet, zodat we gebruik moesten maken van enige houten wc's, die op een plaatsje stonden aan Pietersburen. Iedereen die daar woonde moest naar die wc's. Wat een toestand zo rond 1935. Luizencontrole Toen ik een jaar of zes was gingen we ver huizen naar een woning van de stichting Patrimonium. Deze woningen stonden bekend als het Rooie Dorp. De beheerder van ons huis, de heer Van der Werf, is eerst nog bij ons in Pietersburen komen kijken of alles schoon was. Een soort lui zencontrole. Gelukkig keurde hij onze woningtoewijzing goed en konden we ver huizen. Met mijn ouders en jongere broer kwam ik te wonen in de Polderstraat nummer 20. Wat een weelde: er zat een keuken in en boven twee slaapkamers, beneden een woonkamer en een kleine achterkamer. Wat erg belangrijk voor ons was, we had den een eigen wc! Aangebouwd aan de woning en dus konden we vanuit de keu ken naar de wc gaan. Het was wel een wc met een ton, maar dat hinderde ons niet, het was onze eigen wc, compleet met aan stukjes geknipt krantenpapier aan een spijker aan de wand. Die ton werd eens per week omgeruild voor een lege. Ik zie nog de tonnenmannen de volle ton opha len. Er kwam een deksel op en met een zwaai werd hij geplaatst op de leren schouder lap van de man. Hij werd gebracht naar een paard en wagen die in de straat stond. Zo werd straat na straat afgewerkt en dan werd koers gezet naar het 'asland' aan de Greunsweg. Het was zwaar werk voor de tonnenmannen en het kwam ook wel eens voor dat, als ze een volle ton op hun schouders wilden zwaai en, het deksel er af vloog en ze een scheut uit de vaak te volle ton over hun kleding kregen. Dan werd er wat afgevloekt. Maar alles werd beter toen paard en wagen werden vervangen door een vracht auto en ze twee maal in de week kwamen. Die auto had allemaal luikjes waarachter de tonnen, vol of leeg, stonden. Met een ijzeren haak werden ze naar het luik getrokken of naar het midden van de auto geschoven. Toen ik in 1955 verkering kreeg met mijn vrouw, moest die wel wennen aan het gebruik van de ton. Zij had thuis al een watercloset en echt closetpapier. De ver kering is in stand gebleven, maar die wc met ton komt nog wel eens ter sprake als we het over de goeie ouwe tijd hebben. Nooit opgeven, altijd doorzetten En nu het Rooie Dorp. De naam alleen al. Volgens sommigen zou de benaming afkomstig zijn uit de politiek. Er zouden alleen SDAP-ers wonen, maar dat is een misverstand. In het Rooie Dorp woonden

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 3