Tachtig jaar Odd Fellows in Leeuwarden 12 Symen Kingma Begin februari 1923 publiceert de Leeuwarder Courant een bericht over de oprich ting van een loge van de Independent Order of Odd Fellows, door de redacteur ver taald in Onafhankelijke Orde van Vrije Broederen. En zo is het precies, al zijn er in de loop van de jaren ook veel 'vrije zusters' bijgekomen. Leeuwarden heeft twee mannenloges, want de Frisia loge is tien jaar geleden gesplitst en daarmee ontstond de Leover- dia loge. De vrouwen, verenigd in de Marijke Muoi Rebekkah loge, vierden enkele jaren geleden hun vijftigjarig jubi leum. De Frisia loge is de oudste 'werk plaats' (loge, lodge, loods, werkplaats) van Friesland en vanuit de Emmakade zuid zijde 48 zijn ook Friese Odd Fellow loges opgericht. Fryslan telt enkele honderden Odd Fellows en Rebekkahs en dat kan ermee door, afgemeten aan het totale aan tal Ordeleden in het land: zo'n 3700. Amsterdam, waar de oorsprong van de Nederlandse IOOF ligt, was tot 1940 een bolwerk van de Orde met achttien loges. Veel joodse Amsterdammers waren lid en de namen van deze hoofdstedelijke werk plaatsen (vooral 'werken aan jezelf') dui den daar dan ook op. De nazi's verboden alle zogenoemde geheime ordes, eerst in het eigen Duitsland, later ook in de bezet te gebieden. Odd Fellows, Vrijmetselaren en andere ethische instellingen moesten hun loges sluiten, de logebescheiden dien den te worden ingeleverd. Dat is niet over al gebeurd. Logepapieren van de Odd Fel lows werden overal verstopt, onder de grond, in diepe kasten, tot in de top van torenspitsen toe. Niettemin ging veel his torische correspondentie en gedachten- goed verloren, omdat bestuurders bang waren voor represailles van de Duitse bezetter als ze de papieren niet inlever den. De Frisia loge heeft nog een redelijk intact archief. Archieven weer terug Amsterdamse Odd Fellow-archieven die door de Duitsers waren opgeëist, zijn enkele jaren geleden in goede staat weer Thomas Wildey, oprichter van de Orde of Odd Fellows. Broeder Strating schilderde ooit dit portret, dat nu in het logegebouw hangt teruggebracht (met Russisch-Cyrillische aanwijzingen en al) naar het hoofdarchief van de Orde, destijds gevestigd in Apel doorn, sinds kort in Emmeloord. Ze waren meegenomen door de Sovjets, die de pape rassen vonden na de inname van Berlijn in 1945. Daar hadden de Duitsers de Nederlandse en ook buitenlandse papie ren van de zogenaamde geheime ordes heen gebracht. Intussen kreeg de Orde in Nederland, en ook in Duitsland (daar al vanaf 1933) een hevige slag te verwerken met het verenigingsverbod en, vooral, met de de portatie van de meeste joden uit de hoofdstad. Amsterdam hield na 1945 aan vankelijk nog een paar loges over, maar onder meer door veroudering van de leden nam het aantal vrij snel af. Er is nu alleen nog de Amstel loge die in oktober 1903 is opgericht. Er zijn tien leden, niet veel, maar er is hoop op enige aanwas in de stad die met omgeving zo'n miljoen inwo ners telt. Daar hoort toch een volwassen Odd Fellow loge thuis. Een handjevol Odd Fellows, ook van buiten Amsterdam, is bezig Amsterdam als officiële zetel van de Nederlandse en Belgische jurisdictie een levensvatbare loge te verschaffen. Verkeerde voorstelling Waar staat een Odd Fellow man/vrouw voor? Dat is niet mis, zoals dat ook hoort bij een ethisch genootschap. We herlezen nog maar eens het bericht in de Leeuwar der Courant van 1923: 'thans vindt men in de meeste groote steden van ons land een of meerdere loges (de naam van de verga derplaats harer afdeelingen). Men rang schikt deze, en meer vereenigingen met gelijke of ongeveer gelijke strekking, dik wijls tot zogenaamde, geheime genoot schappen. Dit is een verkeerde voorstel ling. Zij is slechts een vereeniging van personen, onverschillig van welken rang of stand en politieke of godsdienstige overtuiging, die ten doel heeft de ver heffing van het menschelijk karakter, het versterken en verspreiden van gevoelens van humaniteit bij hare leden onderling en tegenover medemenschen, het bevor deren van de geestelijke ontwikkeling harer leden, het deelnemen aan maat schappelijk werk, enzovoort.' Le0Va.V3tA.1t

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 14