13 De plaats van samenkomst aan de Emma- kade 48 wordt nog even gepreciseerd met de toevoeging "het vroegere militairen tehuis'. En er staat bij: 'deze vergaderzaal is zeer smaakvol ingericht'. Het verslag besluit met de omschrijving van het zegel van de Frisia loge: de grachtengordel rond de Leeuwarder binnenstad. In de drie schakels, het Odd Fellow symbool, zijn de drie letter V, L en W geplaatst, ze staan voor 'vriendschap, liefde en waarheid'. Tussen de grachtengordel, noem het 't stadshart, zijn de vier symbolen afgebeeld van de vier Odd Fellow - graden. De Leeuwarder Odd Fellows houden nog steeds hun zittingen in het gebouw aan de Emmakade, dat tijdens de bezetting was gevorderd door de Duitsers, terwijl na de bevrijding de Canadezen hier hun feeste lijke bijeenkomsten plachten te houden. Militairen hadden blijkbaar een voorkeur voor dit statige pand aan het Nieuwe Kanaal, ook wel begrijpelijk omdat het pand veel ruimte biedt. Jaren geleden heeft een aanzienlijke verbouwing plaatsgevonden onder leiding van de (overleden) Odd Fellow en archi tect Meine Gerbenzon. Daarbij werd de zittingszaal verplaatst van de begane grond naar de eerste verdieping, die tot dat moment werd bewoond door een con ciërge. De Frisia loge groeide, er waren op zeker moment ruim 80 leden, en er was meer ruimte nodig voor de plechtige zit tingen, die altijd plaatsvinden volgens een internationaal vastgelegd rituaal, en ook voor de nazitting. Voor weduwen en wezen De Orde ontstond in de Amerikaanse havenstad Baltimore, waar de Engelse immigrant Thomas Wildey, moe van de Napoleontische oorlogen van zijn natie, begin negentiende eeuw naar toe emi greerde. Hij zag veel armoede en onrecht om zich heen. In Engeland was Thomas lid geweest van een Orde van Odd Fellows, die zich sterk maakte voor de minder bedeel den in de wereld, voor de weduwen, voor de wezen die ze wilden opvoeden, en voor de zieken. Odd Fellows waren van mening dat elke mens recht heeft op een fatsoenlijke begrafenis en de ware Odd Fellow zal erop toezien dat dit dan ook gebeurt - al is de begrafenis de laatste jaren veelal vervan gen door crematie. Een mede Odd Fellow houdt een afscheids rede en hij legt drie witte anjers op de kist, als afscheid van de loge. De sociale wetgeving heeft talloze humanitair-charitatieve instellingen veel werk uit handen genomen, maar er blijft alom genoeg te doen voor de ware Odd Fellow. Vrouwen en mannen van de Orde doen veel werk voor ontwikkelingslanden, maar sociale noden in de directe omge ving zien ze daarbij allerminst over het hoofd. Elke loge is op dit gebied autonoom, hoewel plaatselijk, zoals ook hier in de stad, de Odd Fellows maatschappelijk gezien vaak samenwerken: dan ben je immers sterker. De maatschappelijke activiteiten geraken soms in een stroom versnelling, als een Odd Fellow m/v warm loopt voor een bepaald object en vervol gens de mede fellows geestdriftig voor het goede doel weet te maken. Zo ging het in Leeuwarden vanaf begin jaren twintig van de vorige eeuw, toen vanuit Meppel, waar de Erica loge nog steeds een bloeiend bestaan leidt, de Leeuwarder loge werd opgericht, en zo is het werk gedurende alle jaren tot op de dag van vandaag voortgezet. Leeuwarden telt in feite vier Odd Fellow - gemeen schappen: behalve de beide mannenloges en de ene vrouwenloge is er ook de 'damesclub' waarvan echtgenotes/part ners en weduwen van Odd Fellows lid kunnen zijn. Bouwstenen Zoals in het krantenartikel van 1923 al stond en zoals het nu nog steeds is, werken Odd Fellows (de andere broeders) aan hun geestelijke en maatschappelijke ontwik keling. Dat doen ze onder meer door het geven van "bouwstenen' tijdens officiële zittingen, waarin een logelid een verhan deling houdt over (ethische) zaken die hem of haar bezighouden. Desgewenst kan tijdens de informele zitting die erop volgt over zo'n bouwsteen, of andere zaken die de Odd Fellows bezighouden, worden gedebatteerd. Dat gebeurt dan ook, soms heftig, maar altijd met respect voor eikaars meningen. De Nederlandse Odd Fellow loges zijn 'independent', onafhankelijk, maar ze onderhouden banden met de Amerikaan se jurisdictie en vooral met die van het eigen land, inclusief België. Vanuit het Centraal Secretariaat wordt de bericht geving over de Orde en Ordezaken gecoördineerd. De Leeuwarder Odd Fel lows beschikken over een eigen nieuwsor- gaan, Emmakader, dat vier keer per jaar verschijnt, even frequent als het landelijke Het logo van de Leeuwarder Odd Fellows Loge met grachtengordel Leova.'c^tA.lt

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 15