De Gemeenteraad van 1946 Leova.'c^LA.It 1 Jakob Vellenga In 1939 hadden de burgers van Leeuwarden 29 raadsleden gekozen. Deze raad bleef korte tijd functioneren, want op 22 augustus 1941 werd de gemeenteraad door de Duitse bezetter afgeschaft. De wethouders bleven nog een tijdlang zitten. De libe rale burgemeester Van Beijma werd naderhand vervangen door de NSB-burge- meester Schönhardt. Hij bleef burgemeester tot het einde van de oorlog. Toen Leeuwarden werd bevrijd werden maatregelen getroffen om de democratie te her stellen. In november 1945 kwam voor het eerst de zogenaamde Noodraad bijeen. In deze Noodraad zaten enkele raadsleden van 1939, mensen uit de weer of nieuw opge richte politieke partijen, uit het verzet en anderen. Het aantal raadsleden was toe genomen tot 35 omdat in 1944 een deel van Leeuwarderadeel bij Leeuwarden was gekomen. Op 15 april 1945 werd mr. Jacob Algera benoemd tot waarnemend burgemeester. Hij was in 1902 geboren in Wirdum en van 1935 tot 1941 raadslid van Leeuwar den geweest voor de Anti Revolutionaire Partij. Algera werd in 1952 minister van Verkeer en Waterstaat en onder zijn ministerschap werd een begin gemaakt met de Deltawerken. Hij overleed in 1966. Algera werd in maart 1946 opgevolgd door mr. A.A.M. van der Meulen (1901-1993), lid van de Partij van de Arbeid. Op 26 juli 1946 vonden raadsverkiezin gen plaats en op 4 september werd de eer ste naoorlogse democratisch gekozen gemeenteraad geïnstalleerd onder presi dium van Van der Meulen. Dat is nu 60 jaar geleden! Voordat ik verder ga met iets over enkele leden en de partijen te vertellen, moet ik eerst een herinnering kwijt die mij tot de dag van vandaag is bij gebleven. Ballotage en dramatiek In een stampvol zaaltje zou de groslijst met namen van aspirant raadsleden voor de PvdA worden besproken. Een zoge naamde ballotage van personen en dan met name over hun houding en/of hande len in de bezettingsjaren. Op de eerste rij zaten enkele leden van het verzet met de dossiers op hun knieën. De meeste namen passeerden snel; nu en dan trok iemand zich (bij voorbaat beducht?) terug. Totdat er een felle discussie ontstond rond een persoon die na augustus 1941 als wethou der (te) lang was blijven zitten. Volgens deze ex-wethouder om verkeerde zaken te keren en om goede dingen te doen. Vol gens anderen (eerste rij!) was hij te mee gaand en een slecht voorbeeld geweest. De man met wie ik eigenlijk medelijden kreeg, verloor. De volgende dag leverde hij zijn bescheiden en een bedankbriefje in bij de PvdA. De PvdA was niet de enige par tij die landelijk, provinciaal en gemeente lijk de kandidaten aan strenge ballotage onderwierp. Het kon natuurlijk niet zo zijn dat personen die de Duitsers hadden gesteund na de oorlog het land gingen besturen. Maar voor het eerst had ik ook meegemaakt hoe fel en onbarmhartig het Het College van B. W. van Leeuwarden op 1 september 1953. Van links naar rechts: J. Tiekstra, wethouder; J.T. Vellenga, wethouder; mr. A.A.M. van der Meulen, burgemees ter; J.K. Dijkstra, wethouder; mr. J. van der Schaaf, wethouder; T. Bakker, secretaris

Leovardia, 2000-2018 | 2006 | | pagina 3