14 weergegeven... ingezet. Het bracht de stamgasten ertoe op de avond voorafgaand aan de zeventigste verjaardag van koning Willem III in 1887 Lodewijks winkeltje te versieren met een grote hoeveelheid vruchten des velds. Wortels, aardappelen, uien, bieten en kolen werden tegen de gevel gehangen. Opvallende details daarbij waren de uit rapen gebeeldhouwde portretten van koning, koningin en prinses, met wortel schijfjes als ridderorden. Een vlag en lan ge stroken oranje papier onderstreepten de liefde voor het koningshuis alsook de centraal aangebrachte tekst 'Een soldaat van 't Fort Bourtange brengt hulde aan Willem van Oranje'. Het sierlijke geheel werd met lampions feestelijk verlicht. De volgende ochtend deed het nieuwtje van het versierde huis al snel de ronde en een lange stoet nieuwsgierigen trok door de Grote Hoogstraat. Allerlei autoriteiten kwamen een kijkje nemen, zelfs de burge meester en de wethouders. In de namid dag verscheen de tamboer-majoor van de schutterij met de complimenten van de schutterijofficieren. Bij zoveel eer schoot Lodewijks gemoed vol. 's Avonds in het Oranje Bierhuis was hij, gezeten in een feeststoel, nogmaals middelpunt. Nu van de hulde van de bierhuisvrienden. Tot laat in de avond klonken de gezangen. Gratis naar het circus Al even kostelijk is de geschiedenis van de 'bokkenkaart'. De komst van een circus was in die jaren een hele gebeurtenis. Toen het circus van Corty Althoff de stad Een foto, rond 1865genomen vanaf het Raadhuisplein in de richting van het smalle gracht je langs Herenwaltje, met links het Oranje Bierhuis, rond deze tijd waarschijnlijk al regel matig gefrequenteerd door de 'sleauwe' Loadewiek Roadenhüs alias Louis Rougemaison bezocht, werd daar in het bierhuis uiter aard over gesproken. Met name door een van de gasten die vertelde van een kaart die hem gratis toegang gaf tot alle circus sen die Leeuwarden aandeden. Het kwam, zo vertelde hij, omdat hij enkele jaren eerder 's ochtends in zijn tuin een bok aantrof die daar in de beplanting een ravage had aangericht. Navraag bracht aan het licht dat het beest behoorde bij het op dat moment in de stad aanwezige circus van Oscar Carré. Hij bracht het beest terug naar het circus en kreeg van Oscar Carré persoonlijk excuses en een aanbod voor schadevergoeding. Daar wil de de gedupeerde echter niets van weten. Om toch enige genoegdoening te geven bood Carré hem een levenslang geldende vrijkaart aan. Eerste rang zelfs, maar wel op voorwaarde dat de houder de kaart gedurende de gehele voorstelling zicht baar zou dragen. Carré verzocht zijn col lega-circuseigenaren op vertoon van de kaart, door Carré 'bokkenkarte' gedoopt, hetzelfde te doen. Hij stelde het verzoek in vier talen en ondertekende het verzoek met 'O.C'. Het spreekt vanzelf dat alle bier huismakkers wel oren hadden naar een gratis avondje circus. Maar Lodewijk, zo was in gniffelende kring vooraf natuurlijk al besloten, kreeg de kaart en ging, arm in arm met zijn koekeltsje. Na hartelijk te zijn ontvangen door de in het complot opgenomen circusdirecteur Althoff, nam het echtpaar plaats en genoot van de voor stelling waarbij Lodewijk de voorwaarde de kaart de hele avond zichtbaar te dra gen, trouw nakwam. Een kaart die overi gens niets meer was dan een enigszins gemanipuleerde reclameplaat voor bok- bier. Een zanghulde op het station? Fraai is ook het verhaal over het even kor te als glorievolle bestaan van de zangver eniging 'Kapitein Koopmans'. Toen in 1892 bekend werd dat de koninginnen Emma en Wilhelmina een bezoek aan Leeuwarden zouden brengen, noopte dat de oranjelievende gasten van het Oranje Bierhuis er toe ook een bijdrage te leveren aan de feestelijkheden die zo'n bezoek nu eenmaal met zich meebracht. Besloten werd de majesteiten bij aankomst op het station een zanghulde te brengen. Direct

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 16