Liwwadders, waar is dit? Liwwadders, waar is dit 34 Het fotodetail uit de opgave van het janu arinummer is een bijzonder ruitvormig bovenlicht, dat zich bevindt in de voorge vel van het brede 17e eeuwse pand Kruis straat 25, op de hoek met het Nieuw- str aatje. Het huis heeft een dwarsgeplaatst zadeldak, dat zich opheft tussen twee top gevels. Op de begane grond hebben alle muuropeningen rondbogige ontlastingen met zogenaamde negblokken, waar de onderdorpels van de vensters op de ver dieping daarboven zijn ingezakt. In de jaren zeventig van de vorige eeuw is het pand prachtig gerestaureerd, waarbij ook aan het Nieuwstraatje een geveltop werd aangebracht. Vanuit dit straatje is ook te zien dat de kap aan de achterkant door schiet om te eindigen boven de binnen- haard en de van vensters voorziene insteek. De gevellijst aan de voorzijde is niet origineel, maar werd bij de restaura tie aangebracht. De Kruisstraat heette vroeger overi gens de Oosterdwarsstraat. Met haar ver lengde, de Gallileërkerkstraat, is zij na 1580 ontstaan en stond aanvankelijk met deze straat door een brug, ter hoogte van bovengenoemd pand, in verbinding. Het watertje is gedempt en heet nu Nieuw straatje. De Kruisstraat dankt haar naam aan het feit, dat zij de Oosterstraat kruist. Soms moet het toeval een winnaar een handje helpen, gezien de toelichting van Jes Wassenaar: 'nou jongens, hoe is 't mogelijk maar ik liep of liever fietste er pardoes tegenaan. Op weg naar een ver gadering van de Stichting Muurtaai (jum wete wel, fanne muurreklames) kwam ik door het Nieuwstraatje en bingo! Het fraaie pand op de hoek van het Nieuw straatje en de Kruisstraat, waar vroeger Jan Stroosma gewoond heeft en dat nu bewoond wordt door Broer de Witte, kan prat gaan op dit fraai gesneden bovenlicht met blokomlijsting. Groet van Jes Wasse naar.' Hij is hiermee winnaar van de boekenbon geworden. Oplossingen voor 15 juli 2007 schriftelijk, onder vermelding van prijsvraag naar Historisch Centrum Leeuwarden, Grote Kerkstraat 29, 8911 DZ Leeuwarden of per e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl. Onder de goede inzenders wordt een boekenbon van 15 euro verloot.

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 36