Hof skeet in oorlogstijd 1 Kerst Toxopeus Jaren geleden, ik denk in 1997, ben ik mijn oude Hofschool nog eens binnengestapt. Ik stuitte op een houten wand vol met gemeentelijke loketten. Op mijn vraag of ik nog eenmaal de school mocht zien werd ik door een zijdeur binnengelaten, geheel alleen, en kon vrijelijk weer de trappen bestijgen en de oude lokalen zien. Bij vertrek bedankte ik de ambtenaar en verontschuldigde me voor mijn dwaze ver zoek. Zijn antwoord: 'mijnheer, u dacht toch zeker niet dat u de eerste of de enige bent? Dit overkomt ons herhaaldelijk!' Het zegt iets over onze hofskeetjaren. In mijn tijd begon de school om kwart voor negen en duurde tot kwart voor twaalf en om kwart voor twee was je weer terug tot kwart voor vier. We liepen dus heel wat af. In mijn geval was dat met Henkie Boerema vier jaar lang vier keer per dag van de Potgieterstraat naar het Hofplein en twee jaar naar de Tweebaks- markt waar we de Julianaschool gebruik ten. Vooral tussen de middag was het aan poten geblazen, want mijn moeder had minder dan een half uur voor het warm eten. Iedereen at toen nog warm op het midden van de dag. De auteur in de schoolbanken Collectie Kerst Toxopeus Schuine mop De schoolrapporten van de leerlingen waren voor de ouders in hoge mate infor matief. Naast alle blauwe cijfers was er een kolom in rood. Als kind heb ik die kolom nooit begrepen. Er stond iets boven als 'kl.gem'. Hier werd voor ieder vak het gemiddelde cijfer van de klas vermeld, zodat de ouders konden zien of hun kind boven-, middel- of ondermaats presteerde. Deze gemiddelden werden weggelaten voor gedrag, vlijt, orde en netheid, want voor ieder van de drie had iedere leerling in mijn klas altijd een 8. Een keer had ik (ik weet niet meer voor welke) een 8-, het geen voor mijn ouders reeds een onder werp van zorg was. Met sinterklaas werden wij bijeenge dreven in de grote hal beneden, waar ieders sinterklaastekening willekeurig aan de muur geprikt was en wij onze eigen tekening moesten zoeken voordat sinterklaas de trap kwam afdalen. De goedheiligman was al boven geweest en had samen met meneer Hosper de kinde ren schrik aangejaagd, terwijl wij nog bui ten stonden. De sint en meneer Hosper vertoonden zich voor het raam van de eer ste verdieping en meneer Hosper wees dan met zijn vinger de grootste deugnie ten aan in die meute daar beneden. De sint maakte, staande voor het raam, aan tekeningen in het grote boek. Jammer dat de werkelijke conversatie tussen beide heren nooit bekend is geworden. Mis schien vertelden ze wel een schuine mop. Zwarte Piet verscheen nooit voor dat raam, maar kwam wel met de sint mee de trap af, terwijl meneer Hosper er dan niet meer bij was! De zilvervlo-ho-ho-hoot Wij waren vertrouwd met de loeiende sirenes als de geallieerden kwamen over vliegen. Ook leerden wij wat in zo'n geval te doen als we naar of van school kwamen: direct bij iemand aanbellen en vragen of je naar binnen mocht (alsof de Tommies het speciaal op ons gemunt hadden). Voor al in de tweede en derde klas zaten wij regelmatig onder de schoolbanken en moesten keihard zingen: In een blauw geruite kiel, Wie Neerlands bloed, Waar de blanke top. Kon je nog zingen, dan zong je het hele oeuvre van J.P. Heije mee. Nog zie ik Sjoerd Koster in paniek raken; hij wilde naar huis, wat uiteraard niet mocht. Het ging toen ook wel hevig tekeer: het was de luchtaanval, waarbij de toenmali ge MTS aan de Molenstraat op klaarlich te dag zwaar werd getroffen. Maar zo hef tig kon het bombardement niet wezen en zo bang mochten we onder de bank niet zijn, of het zingen van het refrein van Piet Hein ad infinitum (hij heeft gewonnen de zilvervlo-ho-ho-hoot, hij heeft gewonnen enzovoort) bleef op de Hofschool streng verboden. Dat deden alleen straatjongens, zo heette het. Er doken onderwijzers onder (Benner, Miedema en anderen). Meneer Miedema zat zwaar in de ondergrondse en ver scheen na de bevrijding van Leeuwarden in BS uniform en met stengun op school om weer les te geven. Ik geloof niet dat iemand van onze onderwijzers of onder wijzeressen in de oorlog fout was. Het onderduiken noopte wel tot verdubbeling der klassen, soms tot boven de vijftig leer lingen. Soms stonden er twee juffrouwen (juffrouw Hommes en juffrouw Korten-

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 3